A Republikon Intézet a magyar, olasz és lengyel 18-29 évesek politikai részvételéről készített kutatást. A hvg.hu által idézett felmérés szerint megkérdőjelezhetetlennek tűnik, hogy a fiatalok kevésbé érdeklődnek a politika és a közélet iránt, és a teljes választókorú népességhez képest kisebb arányban vesznek részt a választásokon.
Az Eurobarométer 2024-es európai parlamenti választásról szóló adatai is azt mutatják, hogy a fiatalok sokkal kisebb arányban szavaznak, mint az idősebbek.
Magyarországon idén júniusban
- 59,5 százalék ment el szavazni,
- a 18–24 éveseknek viszont csak a 34 százaléka,
- a 25–39 és a 40–54 éveseknek 55-56 százaléka szavazott,
- a legaktívabbak pedig az 55 éven felüliek voltak 69 százalékos aktivitással.
Lengyelországban és Olaszországban a teljes népesség körében jóval alacsonyabb volt a részvétel, az életkori bontás hasonló mindhárom országnál, mindegyikben a legidősebbek voltak a legaktívabbak, a fiatalok pedig a legkevésbé.
A Republikon a fiatalok kampányban való részvételét is vizsgálta a 2024-es választás kapcsán:
- a lengyel fiatalok 58 százaléka mondta, hogy részt vett,
- az olaszok 30 százaléka nyilatkozott így,
- Magyarországon viszont csak a 12 százalék mondta ezt.
A kutatóintézet szerint legalábbis részleges magyarázatnak tűnik, hogy az országok eltérő politikai jelene és közelmúltja miatt láthatunk ekkora különbséget.
Lengyelországban a fiataloknak friss, 2023-as élménye van a Jog és Igazságosság (PiS) nyolc év utáni leváltásáról, Magyarországon viszont 14 éve azt élik át, hogy a Fidesz kormányoz, az ellenzék pedig vereséget szenved az összes választáson.
Politikai preferenciától függetlenül a politikai változás megtapasztalása és annak megélése, hogy a liberális demokráciákban a különböző politikai csoportoknak lehetőségük van hatalomra jutni vagy éppen elveszíteni azt, nagyban alakíthatja a fiatalok politikaformálási kedvét
– írták az elemzésben.
A kutatás szerint a fiatal magyar választók a következő öt dolgot tartják az ország legjelentősebb közéleti problémáinak:
- a demokrácia és a jogállamiság helyzete,
- az egészségügy alacsony színvonala,
- megélhetési költségek (lakhatás, élelmiszer),
- nagymértékű korrupció,
- a magyar gazdaság rossz helyzete.
A fiatalok által legfontosabbnak tartott gondok a sorrendtől eltekintve nagyrészt megegyeznek Lengyelországban és Olaszországban is, de a korrupció csak nálunk került fel a toplistára.
The post A fiatalok alacsony politikai részvételét tovább rombolhatja, hogy 14 éve a Fidesz kormányoz first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu