Benyújtott egy javaslatot a kormány, amivel eltörlik a Lex CEU-t

Thumbnail for 6222547

Még október végén nyújtott be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében egy salátatörvény-javaslatot, amely az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról címet kapta. Mindez nagyjából két héttel azután történt, hogy szintén Semjén beterjesztett egy másik oktatási tárgyú javaslatot, amellyel azokat a reformokat szeretné elfogadni, melyeket a magyar kormány ajánlott az Erasmus és a Horizont programokért cserébe az Európai Bizottságnak és a tanács tagállamainak.

Az újabb javaslatról eddig nem sok szó esett, noha a 80. paragrafus több olyan törvény részletéről ír, melyek a salátatörvény elfogadása esetén hatályukat vesztik. A felsorolásban a nemzeti felsőoktatási törvény 76. paragrafusának a) pontja is szerepel, mely így szól:

Magyarország területén az Európai Gazdasági Térségről szóló szerződésben nem részes államban (a továbbiakban: nem EGT-állam) székhellyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha

a) Magyarország Kormánya és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam Kormánya által a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűsége tárgyában kötött nemzetközi szerződésben szerepel

Ez az a rész a törvényben, melyet Lex CEU-nak neveztek, és mely a Magyarországon diplomát adó külföldi egyetemek működését egy szerződéshez kötötte, amit az egyetemnek a magyar kormánnyal meg kell kötnie.

A CEU-nak 2017-ben a sürgősséggel elfogadott törvény után ezt a szerződést kellett volna megkötnie a magyar állammal, és bár sokáig tárgyaltak róla, végül mégsem kötötték meg – az állam láthatóan nem akarta.

A CEU még kampuszt is létesített a New York-i Bard College-on, a magyar kormánnyal pedig New York állam vezetése is tárgyalt, hogy az egyetem megfeleljen a törvényeknek, de hiába volt minden igyekezet. Az egyetem 2019-ben angol nyelvű oktatási tevékenységet indított Bécsben, ezzel a gyakorlatban elhagyva Magyarországot. Maradt ugyan CEU-s tevékenység Budapesten, de nem oktatás, csak a könyvtár, az OSA archívum és a Demokrácia Intézet.

Az Európai Bíróság 2020-ban kimondta, hogy az a pont, amelyet most törölnének a felsőoktatási törvényből, nem felel meg az uniós szabályoknak. A salátatörvényben nincs részletes indoklás, ezért rákérdeztünk a kormánynál és külön a Kulturális és Innovációs Minisztériumnál, hogy mi az oka a hatályon kívül helyezésnek. Szintén rákérdeztünk az Európai Bizottságnál, hogy uniós kérésre nyújtotta-e be a kormány a javaslatot. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.

The post Benyújtott egy javaslatot a kormány, amivel eltörlik a Lex CEU-t first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest