„Kártékony tévhit, hogy a pálinka gyógyít. Kevés dologgal tudunk nagyobbat ártani a gyomrunknak”

Thumbnail for 6275716

Ha az alkoholt holnap fedeznék fel, holnapután már tiltólistán lenne mindenhol. Az alkohol az egyik legártalmasabb keménydrog, miközben legális. Sőt, ünnepek előtt szinte mindenhol reklámokkal, kedvezményekkel találkozunk. Nem is lesz tiltólistán, évezredek óta a kultúránk része, nem lehet, nem is kell betiltani, jól tudjuk, hogy az nem vezet megoldásra. Azzal viszont tisztában kell lenni, hogy az alkohol élettani és egészségügyi hatásai súlyosan ártalmasak mindenki számára, aki iszik. Magyarország pedig iszonyatos árat fizet a túlzott alkoholfogyasztásért, és erről még csak tudomást sem akarnak venni a döntéshozók

– mondja Demetrovics Zsolt addiktológus, klinikai szakpszichológus.

Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának professzorával az ünnepek apropóján beszélgettünk arról, hogy állunk az alkoholfogyasztással, van-e javuló tendencia Magyarországon, illetve honnan eredhet az a masszív hárítás, amely a politikusokat, de az állampolgárok egy jelentős részét is jellemzi az alkohollal kapcsolatban. Az is szóba került, mit érdemes tudatosítani annak, aki csak alkalmi fogyasztó, és vajon milyen számok érvényesek Magyarországon az alkoholizmussal kapcsolatban, továbbá melyek a főként a pálinkával kapcsolatos leggyakoribb tévhitek és hamis mítoszok.

ELTE PPK Demetrovics Zsolt

Öt ok, amiért jó dolog a „száraz november”

Legelőször mégis a 2016 óta élő száraz november hagyományról kérdeztük Demetrovicsot: mire jó ez az egész, mi értelme, mi haszna van? Azt állítja a szakember: „Miután az alkohol súlyosan egészségkárosító hatású, ebből következőleg, ha csak egyetlen nap kimarad valakinél, az önmagában is nyereség. Emiatt is jó a száraz november kezdeményezés. De ennél is fontosabb, hogy a kampány üzenete: az alkohol nem jó dolog, kis mennyiségben sem egészséges, nagy mennyiségben pedig kifejezetten ártalmas. Mindez azért fontos üzenet Magyarországon, mert ez nemhogy nincs benne a közgondolkodásban, de lényegében minden ennek az ellenkezőjéről szól. És fontos az a tapasztalat is, hogy az ember megéli: nem dől össze a világ, ha nem iszunk; lehet szórakozni, szociális életet folytatni alkohol nélkül is. Jó megtapasztalni, hogy máshogy ébredek reggel, ha nem iszom előző este, esetleg közben fogyok pár kilót, máshogy élem meg az estéket alkohol nélkül, más a szex. Ezek mind a száraz november fontos tapasztalatai lehetnek.”

A száraz november erős kontrasztot mutat a decemberrel – az alkohol szempontjából bizonyosan. Csak egy példa: ha karácsony és szilveszter közeledtével belépünk egy üzletbe, mindenhol alkoholos italok fogadnak, mert „az az ünnephez jár”, a reklámokról nem is beszélve, azaz ugyanúgy megy a tukmálás nagyban, mint kicsiben, amikor összejön a család karácsonykor – mondja az ELTE professzora.

A pszichoaktív szerek használata régen minden kultúrában valamilyen alkalomhoz volt köthető; ez a kizárólagos kapcsolat azonban mára eltűnt. Az alkoholnak gátlásoldó szerepe van, megteszem – és ünnepekkor, amikor kicsit kifordul a sarkából a világ, meg is tehetem – azokat a dolgokat, amelyek a mindennapokban nem engedélyezettek. A zsidó-keresztény kultúrában a tiltások leginkább a szexualitást és az agressziót érintik, az alkohol épp ezeket lazítja jelentős mértékben. Ezek a szabályozók azonban elvesztek az idő folyamán, ma már mindig iszunk alkoholt, nem kell hozzá ünnepi alkalom, minden hétköznap szolgálhat ilyennel. Karácsonykor, újévkor persze még jobban. De ha csak a hétvégén átmegyek a szomszédhoz, ha születésnap van, vagy a meccshez is kell a sör, a szórakozáshoz is kell alkohol. Mindenhol ott van. A férfiasság eszményéhez is kapcsolódik az alkohol, ugyanis az az igazi férfi, aki bírja az italt. Nem beszélve azokról a téves hiedelmekről, amelyek az alkoholhoz gyógyító hatást kapcsolnak.

Orbán Viktor facebook-oldala Orbán Viktorról a Facebookra feltöltött kép, miután 2021-ben a koronavírus-járvány miatti lezárások után kinyithattak a vendéglátóhelyek teraszai.

Alkoholizmus: így vagy úgy, de minden család érintett

Unalomig ismételt tétel: az egymillió alkoholista országa vagyunk. De igaz-e ez? Hogyan lehet pontos képünk arról, hogy hány alkoholbeteg van az országban, lehet-e ezt pontosan mérni? – ezt is kérdezzük Demetrovics Zsolttól.

The post „Kártékony tévhit, hogy a pálinka gyógyít. Kevés dologgal tudunk nagyobbat ártani a gyomrunknak” first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest