HMPV: mit tudunk a Kínában terjedő vírusról?

Thumbnail for 6283826

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót a hír: meredeken emelkedik Kínában a humán metapneumovírusos (HMPV) esetek száma, főként a gyermekek körében. A légúti, súlyos esetben hörghurutot vagy tüdőgyulladást előidéző kórokozó kapcsán több médiumban egészen aggasztó, újabb potenciális világjárványról, pusztító vírusról, megtelt kórházakról és krematóriumokról szóló hírek jelentek meg.

Mit tudunk valójában a HMPV-ről, mennyire kell tartani tőle, és mi állhat a kiugró kínai esetszám mögött? Ezekről kérdeztük Dr. Kemenesi Gábor virológust, a Pécsi Tudományegyetem docensét, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetőjét.

Nem csak a HMPV produkált hasonlót

A fertőzés észak-kínai terjedésének tényét helyi szervezetek is megerősítették, ám pontos adatokat egyelőre nem közöltek. A hatóságok a lakosság figyelmét ugyan felhívták az egészségi és higiéniai óvintézkedések fontosságára, a kórházak túlterheltségét egyértelműen cáfolták, az egészségügy nagyobb forgalmát pedig a légúti fertőzések szokásos, téli szezonjának tulajdonították.

A humán metapneumovírust bő 20 éve, 2001-ben írták le először, Kemenesi Gábor szerint egy, az emberekben régóta, feltételezhetően az 1950-es vagy 1960-as évek óta cirkuláló kórokozóról van szó. Mint kiemeli: a HMPV jellemző vírus a légúti megbetegedések – influenza, légúti óriássejtes vírus (RSV) és immár a Covid-19 – főszezonjában, az esetszám növekedése pedig önmagában nem meglepő, hiszen a közelmúltban nem egy fertőzés és nem csupán Kína esetében lehetett megfigyelni hasonló trendet.

2023–2024-ben például Európában alakult ki komolyabb szamárköhögés-járvány, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2006 óta gyűjtött adatai alapján míg 2023 előtt havonta nagyjából 2000–4000 esetet regisztráltak a kontinensen, addig 2024 márciusában közel 13 ezret. A jelenség itthon is tetten érhető volt, 2024  első 45 hetében 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak, ami drámai növekedés a 2018 és 2022 közötti időszak értékeihez képest.

A számokból jól kirajzolódik továbbá egy, a világjárvány idejére tehető jelentős visszaesés. Ennek oka az, hogy a korlátozások a Covid-19 mellett más fertőző betegségek, így a szamárköhögés terjedését is látványosan gátolták.

„A lezárások teljes mértékben felborították a korábban is ismert légúti fertőzések cirkulációját.

Ami most Kínában zajlik, az valószínűleg ugyanezen hatás: a természetes átfertőzöttség, a kimaradt szezonok, majd a vírus hirtelen visszatérésének következménye

– nyilatkozza a 24.hu-nak a szakember.

CFOTO / NurPhoto / AFP Egy kórház gyermekosztálya a kínai Hangcsouban 2025. január 6-án.

Tényleg veszélyes?

A HMPV egy általánosan ismert, légúti fertőzést okozó vírus, amely – az RSV, az influenza és a Covid-19 mellett – jelenleg is terjed hazánkban. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai között már 2024 végén felbukkant néhány eset.

„A lehetséges kínai járvány témája összességében igencsak túllihegett és félreértelmezett. A Covid-19 óta mindenki érzékeny rá, ha az ázsiai országban gyorsan terjed valamilyen betegség, de szó sincs újabb pandémiáról” – húzza alá Kemenesi Gábor.

The post HMPV: mit tudunk a Kínában terjedő vírusról? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest