Egészen parányi macskafaj csontjára bukkantak

Thumbnail for 6289134

Egy új tanulmány alapján egy apró macskaféle megkövesedett maradványaira bukkantak egy kelet-kínai barlangban – írja a The Independent. A Kínai Tudományos Akadémia kutatói szerint a Prionailurus kurteni nevű faj a leopárdmacska vagy bengáli törpemacska rokona volt.

Az állat elég kicsi volt ahhoz, hogy elférjen az ember tenyerében.

A fajt a Hualongdong-barlangban talált alsóállkapocs-töredék alapján azonosították. A szakértők szerint az állat mérete a modern rozsdafoltos macskáéhoz és a feketelábú macskáéhoz volt mérhető – előbbi testhossza maximum 48, utóbbi 52 centiméter.

A kutatók úgy vélik, a faj a Felidae család eddig ismert legkisebb fosszilis tagja. A felfedezés alapján a késő középső pleisztocén idején, mintegy 300 ezer évvel ezelőttől kezdődően igen változatos volt a macskafélék csoportja.

A Prionailurus kurteni fosszíliái eddig ritkán kerültek elő, mivel az egyedek kis teste gyorsan lebomlott az általuk kedvelt erdős élőhelyeken. A most leírt töredék a barlangi körülményeknek köszönhetően kövesedhetett meg.

Az érintett lelőhelyen korábban számos, nagyjából 300 ezer éves archaikus emberi maradványt is feltártak. A korabeliek egyszerre bírtak primitív és modern vonásokkal.

Csiangzuo Csigao, a csapat tagja szerint nem világos, hogy a macskafajt fogyasztották-e a helyiek, mivel az állkapcson nem észlelték az emberi húsfeldolgozás nyomait. A lelőhelyen korábban egyéb állatok, köztük egy kihalt pandafaj csontjai is előkerültek, a fosszíliák segíthetnek jobban megérteni a régió egykori lakóinak táplálkozását, illetve a rájuk leselkedő veszélyeket.

The post Egészen parányi macskafaj csontjára bukkantak first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest