Az elmúlt években számtalanszor foglalkoztunk a pesti oldal egyik legfontosabb terétől, a Deák Ferenc tértől alig néhány lépésnyire fekvő, a Gerlóczy és a Vitkovics Mihály utca közt feszülő épületcsonkokkal, a kétezer-tízes évek elejére kiürült földszintes épületektől az V. kerület vezetése 2016-tól kezdődően ugyanis apránként, fillérekért vált meg.
A témában legutóbb, 2024 tavaszán született, a házak történetét is bemutató cikkünkből egyértelműen kiderül, hogy az önkormányzat igen magas bérleti díjért akarta kiadni a kisebb-nagyobb üzlethelyiségeket, ezt a lehetőséget azonban éveken át senki sem akarta kihasználni, így a nyolc albetétre osztott ingatlan 8 százalékát egy ingatlancsere részeként még 2016-ban átadták a Duó Consulting Kft-nek. A következő években – ismeretlen áron – aztán a többi albetétre is találtak bérlőt, akik nyilvánvalóan azt ígérték, üzletet nyitnak. Végül sem felújításokra, sem pedig a bérlemények hasznosítására nem került sor.
A kerület röviddel a koronavírus-járvány előtt úgy érezte, hogy ezt a helyzetet csak egyféleképpen, a korábban már többször bevált módszerrel lehet megoldani: az albetétek értékbecslésében szereplő összegből harminc százalékot leradírozva, a belvárosi négyzetméterárak törtrészéért eladta azokat a bérlőknek.
A cégek háttereiben egymást érték az érdekességek: korábbi cikkünk szerint a Kontakt-Mobil mögött álló Örményi Viktor az adásvételkor a hazai őrző-védő szakma egyik nagy öregje, a 2006-os zavargások során az MTV egykori Szabadság téri székházát, illetve az év központi rendezvényeit is védő In-Kal egyedüli részvényes tulajdonosa volt, de egy olyan kölcsönzőcégnek, a Safe-Depónak is a társtulajdonosa volt, amelyben társa a Matolcsy Ádám barátjaként az elmúlt években számtalan sokmilliárdos megbízást behúzó, a jegybanki ingatlanokon óriásit kaszáló, az MNB Szabadság téri központját is felújító, sőt brüsszeli forrásokból is gyarapodó Somlai Bálint Fülöp volt. Két másik bérlőből lett tulajdonos, a Polimetikus Zrt., illetve a Duó Consulting háttere még érdekesebb volt, ott ugyanis a Belváros-Lipótvárost korábban vezető Rogán Antal bizalmasát, a Kulcsár-féle brókerbotrányról szóló országgyűlési dokumentumok egyikében a politikus „pénzügyi bonyolítójaként” emlegetett Kertész Balázs sógorát, Pozsgai Pétert találtuk.
A magánkézbe került épületek tulajdonjogát 2020 végén apportként egy frissen megszületett, a ház egyik címére (Gerlóczy utca 3.) utaló nevű projektcég, a GTHREE Property Kft. vette át, amelynek alapítói az addigi tulajdonosok voltak. Ez 2024 elejére megváltozott, akkor a GTHREE mögött egyedüli gazdaként a később a Rahimkulov családhoz, illetve Tiborcz Istvánhoz vándorló napelemes cégben is érdekelt Maráczi István vezette Inno-Sweets Zrt. jelent meg.
Az egykori bérház földszintes maradványának sorsa ekkorra már rég megpecsételődött, korábban ugyanis arról írtunk, hogy az álló struktúra bontási engedélyét a Kormányhivatal 2021. december 15-én kiadta, 2023. december 13-án pedig a munkák megkezdéséhez szükséges e-naplót is megnyitották.
A bontás 2024 elején végül mégsem kezdődött meg, véget ért azonban a tervezett utód tervcsomagjának összeállítása, így a rajzokat, valamint a műszaki leírást a tulajdonosok 2024. március 13-án eljuttatták az építési hatósághoz.
Ennek a csomagnak néhány tervlapját akkor meg is szereztük, így bemutathattuk, hogy a fantáziadúsnak, illetve izgalmasnak távolról sem nevezhető ház
- 340 négyzetméteres telkét a felszín alatt teljes egészében, afelett pedig 97,08 százalékban építenék be,
- az úgynevezett általános szintterületi sűrűséget a maximumon tartanák, minden hasznosítható területet kihasználva,
- a homlokzatmagasság és az épület legmagasabb pontja centiméterre pontosan a felső határt súrolná (16 m, illetve 22 m),
- a zöldfelület mérete pedig éppen elérné a minimumot, hiszen 33,97 négyzetméter helyett 34-gyel számolnak.
A tervcsomag végül 2024. július 4-én kapott zöld utat, a kézzelfogható munkákra azonban egészen az idei év első napjaiig kellett várni – írja a HVG, ami további részleteket is megosztott.
Eszerint „magas minőségű”, tízlakásos társasház, valamint mélygarázs születik a telken, sőt a háttérben tulajdonosváltás is történt: a GTHREE 2024 júliusában három cég, a Global Bridge Kft. (tulajdonosa a táplálékkiegészítőkkel foglalkozó Lévai Ferenc), az Optimum Home Ingatlanforgalmazó Kft. (hátterében a korábban Andy Vajna köreihez tartozó Szécsi Péter Antal, valamint egy szófiai vállalkozó áll), illetve a Takarék Trading Vagyonkezelő Kft. (ennek kizárólagos tulajdonosa szintén a már említett Szécsi) kezébe jutott.
A HVG-nek a tulajdonosok elmondták: a telket, illetve a kész projektet a
szabad piacról, […] az Otthon Centrum ingatlanközvetítőn keresztül,
piaci árért vásárolták, a bontás pedig néhány héttel ezelőtt indult.
Szécsi a lapnak hozzátette: a társasház építése 2,5 milliárd forintos beruházást jelent, az átadása pedig legkésőbb 2027 őszén várható.
A munkákhoz valamilyen közterületi fejlesztés is kapcsolódhat, hiszen az üzletember, valamint a kerület sajtóosztálya is arról beszélt, hogy a fejlesztők önkéntes városfejlesztési támogatási ajánlatot tettek, ennek tartalma azonban nem publikus.
A HVG arról is megkérdezte a kerület vezetését, hogy nem keveslik-e az ingatlan 92 százalékáért korábban kért 55,6 millió forintos vételárat. Az válaszában jelezte:
Mindig a vonatkozó rendelet és a független igazságügyi szakértő értékbecslése a mérvadó, jelen esetben is ennek megfelelően történt az elidegenítés.
The post Elindult a pesti belváros fillérekért gazdát váltó épületeinek bontása, ilyen lesz az utód first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu