Csütörtökön kezdi meg munkáját Gyerekasztal néven egy új munkacsoport, amelynek célja a katolikus gyermekvédelem javítása, a többi közt azzal, hogy emelnék a gyermekjogi témákról és szexuális visszaélésekről szóló közbeszéd minőségét. Szükségesnek tartják továbbá egy átfogó országjelentés elkészítését, mely nézetük szerint számos országot vitt közelebb a valós helyzet megismeréséhez, sok esetben össztársadalmi szembenézést és gyógyulást elősegítve.
A Gyerekasztal szerint az országjelentés lebonyolítása messze meghaladja ugyan egy civil kezdeményezés hatáskörét és erőforrásait, viszont az ehhez vezető pozitív folyamatok támogatójaként képes fellépni – ennek érdekében pedig együtt akarnak dolgozni a katolikus gyermekvédelem hazai és külföldi szakembereivel.
A csoport tagjai:
- Dobszay Benedek ferences szerzetes,
- Feledy Botond külpolitikai szakértő,
- Gégény István és Görföl Tibor katolikus teológusok,
- Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő,
- Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát,
- Pető Attila egykori áldozat és gyermekvédelmi aktivista,
- valamint Urfi Péter újságíró.
A munkacsoport lapunkhoz eljuttatott közleménye tartalmazza a résztvevők nyilatkozatait is. A főapát szerint például fontos lenne, ha
a valódi bocsánatkérés kultúrája terjedne, amelyik szívből jön, felelősséget vállal, elismeri a másik fájdalmát, és segítséget nyújt a gyógyuláshoz.
Az egyházi vezető azt szeretné, ha az „elhallgatás kultúrája” helyett a transzparens kommunikációé erősödne, hiszen ez a szembenézés szerves része, segíti a tisztánlátást, és a bizalomvesztés folyamatát épp ezáltal lehet megállítani.
Pető Attila ministránsként lett szexuális bántalmazás áldozata. Így fogalmaz: „Mélyen hiszem, hogy a múlt sebeinek feldolgozása és a biztonságos jövő megteremtése érdekében szükség van párbeszédre és felelősségvállalásra. Ez a csoport azért jött létre, hogy támogassa a magyar katolikus egyházat a visszaélések megelőzésében és a megfelelő válaszok kialakításában.”
A munkacsoport szeretne csatlakozni a katolikus világban is terjedő szemlélethez és gyakorlathoz, amely a hibákkal való őszinte szembenézéssel, a múltbeli esetek szisztematikus feltárásával, összefoglaló jelentések készítésével, hatékony megelőző intézkedések bevezetésével, szakemberek képzésével járul hozzá a sebek gyógyulásához és újabb visszaélések megelőzéséhez.
Gyurkó Szilvia szerint az áldozatok meghallgatásának és a holisztikus megközelítés fontosságának hangsúlyozása, a különböző szakmák – pszichológia, jog, kriminológia, gyermekjogok – képviselőinek párbeszéde kulcsfontosságú. Úgy véli, a kezdeményezés a bántalmazás jelenségének sokoldalúbb megértését, hatékonyabb megelőzési stratégiák kidolgozását, a bántalmazottak megfelelő támogatását, valamint az egyházon belüli elszámoltathatóság és átláthatóság növelését is elősegítheti. Tapasztalata szerint a szakmaközi fórumok – a gyermekvédelemtől az oktatáson át az egészségügyig és a sportig – hozzájárulnak a nyilvánosságban is megjelent bántalmazásesetek miatt megrendült társadalmi bizalom helyreállításához, és segítik az áldozatok gyógyulási folyamatát.
A Gyerekasztal első lépésként közzétette a honlapján Gyurkó kutatási jelentésének kivonatát, amely országokra lebontva mutatja be, milyen eredményei és hiányosságai vannak a katolikus egyház gyermekvédelmi rendszereinek Kelet-Közép-Európában.
A csoport azt ígéri, személyes találkozásokat, workshopokat, képzéseket és konferenciákat szerveznek majd a témáról, beszédre bátorítva minden érintettet, és a lehető legnagyobb közönség felé igyekeznek kommunikálni a saját honlapjukon, valamint az egyházi és a világi médiában.
Szörnyű volt a tavalyi év a magyar katolikus egyházban
A magyar katolikus egyházat az elmúlt évben számos botrány rázta meg. Szeptemberben derült ki, hogy melegpartikra járt és pornóoldalakra is felkerült Bese Gergő NER-közeli plébános, aki megáldotta Orbán Viktor és a Megafon irodáját. R. Gábor egykori kiskunfélegyházi és jánoshalmai plébános ellen több rendbeli, hatalmi befolyási viszonnyal visszaélve elkövetett szexuális visszaélés miatt emelt vádat az ügyészség. A vádirat szerint két sértettje még 14 éves sem volt. Hatházi Róbert kecskeméti plébános ügye is tavaly ősszel pattant ki – áldozatai közt akadt olyan fiatal is, akit az atya kilencévesen hálózott be. Szintén októberben H. Zs. plébánossal kapcsolatban kiskorút érintő bűncselekmény miatt érkezett bejelentés, a papot felfüggesztették. November 7-én egy újabb plébánossal kapcsolatban jelentett be vizsgálatot a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye, közölve, hogy a klerikust felfüggesztették a szolgálatából, és kiskorú molesztálása ügyében folyik az egyházi vizsgálat; mint megtudtuk, a gyanúsított Szaniszló Tibor bócsai lelkipásztor, aki nyilatkozott is lapunknak. Decemberben a zuglói plébánost, Pajor Andrást vádolták meg fiatalok molesztálásával. Az idén a szalézi rend egyik iskolájának nevelési igazgatóhelyettesét függesztették fel a gyermekvédelmi rendszeren át történt bejelentés nyomán. A történtekért karácsony közeledtével több katolikus vezető is bocsánatot kért.
The post Véget vetne az „elhallgatás kultúrájának” a pannonhalmi főapát – munkacsoport alakult a katolikus gyermekbántalmazások ügyében first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu