Mintegy 2000 évvel ezelőtt elásott kincshalomra bukkant egy fémkeresős férfi Angliában – számolt be róla a Live Science. A szakértők az elmúlt 100 év legjelentősebb Worcestershire megyei régészeti felfedezésének titulálták a leleteket.
A földből egy adagedényt ástak elő, amelybe 1368 pénzérmét rejtett valaki. A szakértők szerint a tetemes vagyont Krisztus után 55 körül áshatták el, amikor Nero császár vezette Római Birodalomnak gondjai akadtak brit területeinek megtartásával. A rómaiak még Nero előde, Claudius császár alatt vetették meg lábukat a szigeten, ahol jelentős méretű területeket hódítottak meg. A helyi népek azonban többször is fellázadtak a birodalom ellen.
Bár az érméket Nero uralkodása alatt ásták el, sokukat azt megelőzően verték. A több mint ezer fémpénz szinte mindegyike ezüst dénár, egyetlen darab, egy 20 és 45 között vert aranyérme kivételével, amelyet feltehetőleg egy Dobunni nevű, Worcestershire-ben élő törzs számára készítettek.
A kutatók elmondták, a pénzhalom figyelemreméltó értéket képviselt akkoriban, feltehetőleg egy tehetős gazda megtakarítása lehetett, aki a római katonákat látta el élelemmel. Az rejtély, hogy miért ásta el vagyonát, de mivel Worcestershire a Római Birodalom igazgatta területek határán helyezkedett el, könnyen lehet, hogy konfliktus, csaták késztették pénze elrejtésére.
Az érméket hivatalosan is kinccsé nyilvánították, ezt a címet Angliában a 300 évnél régebbi, értékes fémből készült ereklyék érdemelhetik ki. A leletek értékét 100 ezer angol fontra, vagyis csaknem 50 millió forintra becsülték.
The post Milliókat érő kincsre bukkant egy fémkeresős férfi first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu