Miután nyilvános felszólalásai és rendszerkritikus filmjei miatt korbácsolásra és nyolc év börtönre ítélték, Mohammad Raszulof iráni filmrendező elmenekült hazájából. Hetekig utazott elhagyatott vidéki országutakon és apró falvakon át, hol autóval száguldva, hol egy motoros mögött kapaszkodva, hol az ájulás szélén kaptatva a hegyvidéki határon. Egy ponton alkalmi szállásadói megsejtették, hogy híres ember, és váltságdíjat követeltek érte az őt bújtató hálózattól. Több mint három hét alatt jutott el Teheránból Hamburgba, ahol aztán első útja egy filmstúdióba vezetett. Hat nap múlva ugyanis be kellett mutatnia Cannes-ban legújabb, titokban forgatott filmjét, A szent füge magját, és még nem volt kész a vágással.
A film végül elkészült, a cannes-i zsűri különdíjjal jutalmazta, Németország meg Oscarra jelölte.
Iráni filmeseknél az ilyen történeteken lassan már meg sem lepődik az ember. Az ország legtehetségesebb művészeinek nagy része börtönben, házi őrizetben vagy külföldön van. Raszulof filmjének bemutatását azóta igyekeztek meggátolni a hatóságok, mióta kiderült, hogy bekerült a fesztivál versenyprogramjába. A stáb tagjait kihallgatták, a színészeknek megtiltották, hogy elhagyják az országot.
The post Egy békés demokráciában se jó jel, ha eltűnik egy szolgálati fegyver, hát még a forrongó Iránban first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu