Tévhitek a megfázásról

Thumbnail for 6329240

Mindenekelőtt fontos tisztázni: a nátha tüneteiért – így az orrdugulásért, orrfolyásért, torokfájásért, tüsszögésért, köhögésért, hőemelkedésért, lázért vagy fejfájásért – nem egyetlen kórokozó, hanem vírusok százai, ritka esetben baktériumok felelősek. Mivel az esetek túlnyomó többségében vírusfertőzés áll fenn, antibakteriális kezeléstől ne várjunk gyógyulást, sőt, a készítmények túlhasználata a baktériumok ellenállóságának növelésével még problémát is előidézhet.

A leggyakoribb hazánkban ismert tévhit a betegség nevében is tetten érhető: megfázásról, meghűlésről beszélünk, ám a fertőzést valójában nem maga a hidegnek való kitettség okozza. A mítosz hátterében az áll, hogy a téli szezonban nő a légúti, cseppfertőzéssel terjedő fertőzések száma. Ennek két fő oka is van: egyrészt a hűvös környezetben csökken az orrunk védekezőképessége, ami segíti a kórokozók megtelepedését, másrészt télen az emberek több időt töltenek el zárt terekben, egymás közelében, ez pedig szintén hozzájárul a betegségek terjedéséhez.

Az okok mellett a kezeléssel kapcsolatban is számos téves információ kering. Sokan úgy gondolják például, hogy a forró húsleves gyógyítja a náthát, és bár a folyadékpótlás valóban rendkívül fontos ilyenkor, és a meleg fogás javíthatja a komfortot, a vizsgálatok alapján a húsleves nem tekinthető csodaszernek. Hasonló a helyzet a C-vitaminnal, amely ugyan kiemelt jelentőségű az immunrendszer erősítése és az egészség megőrzése szempontjából, ám meggyógyítani sajnos nem fogja a náthát.

A megfázáskor tehát a tünetek csillapításán túl a megfelelő folyadékpótlás, ágynyugalom és sok pihenés tud segíteni a szervezetünknek leküzdeni a betegséget. Ugyanakkor a fertőzés elkerüléséért sokat tehetünk: a rendszeres, szappanos kézmosással, a gyakran érintett felületek fertőtlenítésével, a hidratálással, az egészséges táplálkozással, C- és D-vitamin szedésével, az elegendő alvással és a fertőzött személyek kerülésével csökkenthetjük a megbetegedés kockázatát. Ugyan a nátha ellen nincs vakcina, más légúti fertőzések, így az influenza ellen védőoltással is védekezhetünk.

Végezetül fontos kiemelni, hogy ahogy más betegségek esetén, úgy a meghűlésnél is érdemes tájékozódni, mielőtt megpróbálnánk saját magunk megelőzni vagy kezelni a fertőzést. Online számos megbízható forrás érhető el – egyebek között az egészségügyi intézmények oldalain –, emellett akár szakértő tanácsát is kikérhetjük. Amiben egészen biztosak lehetünk: az állítólagos csodaszereket és megoldásokat érdemes mindig fenntartásokkal kezelni.

Hirdetés

A Reventil orrspray-vel újra fellélegezhet!

Télen a megfázás, azaz a nátha gyakran nehezíti meg a mindennapokat. A kellemetlen tünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray 4 az 1-ben hatású eszköz: jelentősen mérsékli az orrdugulást, az orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás és ízérzékelés zavarát.

Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely enyhíti az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

The post Tévhitek a megfázásról first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest