„Ez a program két életet ment egyszerre: a lányokét és a babáikét”

Thumbnail for 6329324

Az a cél, hogy bármilyen szerepben ott tudjunk lenni nekik. Hogy bármilyen módon gondoljanak ránk, és elfogadjanak minket. A bizalom a legnagyobb kihívás – hiszen ezek a lányok a legtöbb esetben azt tanulták meg a világról, hogy senkiben és semmiben nem lehet megbízni.

Gyerek vagy, van egy gyereked, és mindketten egy gyermekotthonban éltek – kevés nehezebb élethelyzetet lehet elképzelni ennél. Ám mindez kicsit könnyebb lehet, ha akadnak olyanok, akik képesek és akarnak segíteni. A Papírsárkány Gyermekalapítvány a gyermekotthonokban végzett számos egyéb tevékenysége mellett ezt a célt tűzte ki: segíteni a leányanyák életét.

Az alapítványt egy baráti társaságként hozták létre azzal a céllal, hogy boldogságot és szeretetet csempészhessenek olyan gyerekek életébe, akik intézményekben élnek, vagy az otthoni körülmények nem teszik lehetővé, hogy megfelelő iránymutatást kapjanak. Hisznek abban is, hogy a leányanyák képesek felnevelni a saját gyermekeiket, de híján vannak mindannak, amit egy család adhat: a hiteles mintáknak és információknak, a támogató tanácsoknak.

Úgy hiszik, akkor tudnak a legtöbbet tenni, ha nemcsak eszközöket adnak a lányok kezébe, hanem egy összetartó közösséget építenek. Mindezt egy női kör formájában teszik, melynek célja, hogy megtartsa és segítse a lányokat. Olyan biztonságos és elfogadó közeget igyekeznek teremteni, melyben a fiatal édesanyák jó példákat látnak, megbízható információkat kapnak az élet „nagy dolgairól”.

A kezdeményezés kapcsán szerettünk volna ellátogatni az egyik, leányanyáknak is otthont adó gyermekotthonba, ám sajnos erre nem kaptunk engedélyt. Az alapítvány elnöke és önkéntesei azonban szívesen meséltek arról, pontosan miként kell elképzelni a leányanyák életét, illetve ők miként segítenek nekik hétről hétre.

Az alapítvány 2020-ban jött létre azzal a céllal, hogy gyermekotthonban élő gyerekeket segítsen hosszú távon, mondja az alapító Szabó Tímea. Az a céljuk, hogy a gyermekotthonban élő összes gyermek mellett egyszer lehessen majd egy mentor, ám ehhez kis lépésekben kell haladni. Az első mindig a felújítás, hogy a környezetük rendben legyen, majd nagy figyelmet fordítanak arra is, hogy a gyerekek átélhessék a közösséghez tartozás érzését – sportnapokat, táborokat, különféle kézműves programokat is szerveznek nekik.

Adrián Zoltán / 24.hu Szabó Tímea

Nem maradhatnak el a komoly szakmai programok sem, melyek abban segítenek, hogy merre indulhatnak el a gyermekotthonokban élő gyerekek, akár életvezetési, akár tanulmányi szinten. Jelenleg két nagy gyermekvédelmi igazgatósággal vannak kapcsolatban, az egyikhez 19, a másikhoz 12 gyermekotthon tartozik. Nyolc gyermekotthonba járnak rendszeresen programokat tartani, mintegy háromszáz gyermekkel vannak folyamatos kapcsolatban.

Tímea még az előző munkahelyén került kapcsolatba az egyik otthonnal – akkori cégénél kisebb munkákkal, felújítással, adományokkal segítettek, ám már ekkor megfogalmazódott benne, hogy ezt szeretné csinálni alapítványi formában, hogy hosszú távon legyen képes segíteni. Elmondása szerint az otthonok nagyon nyitottak arra, hogy segítse őket valaki.

A női kör életre hívása két kolléganőjéhez kötődik – egyikük, a cikk elején idézett Sefcsik Réka azt mondja, amikor ő maga vett részt különböző női körökben, akkor értette meg, miért lenne hasznos a gyermekotthonban élő lányoknak is valami hasonlót létrehozni.

Elképesztő, mekkora ereje van annak, amikor mi, lányok valamiben osztozunk, és csak támogatjuk egymást. Még akkor is, ha nagyon különbözőek vagyunk

– fogalmaz a pszichológus. Ma már látja, mennyire hasznos lett volna, ha tinédzser korában neki is megvan a lehetősége hasonló foglalkozásokon részt venni. Ezeknek a lányoknak pedig még nagyobb szükségük van erre, mint neki valaha volt.

Adrián Zoltán / 24.hu Sefcsik Réka

De kik is a leányanyák? Tizenéves, kiskorú lányok, akik olyan családban nevelkedtek, ahol egy kisbaba érkezéséhez nem voltak megfelelőek a körülmények, ezért kiemelték őket onnan. Másoknál a család döntött úgy, hogy nem tudnak megbirkózni azzal, hogy a gyermek várandós lett, ezért kerültek otthonba. Olyanok is akadnak, akik gyermekotthonban nevelkedve lettek várandósak, és onnan kerültek át a speciális otthonba.

The post „Ez a program két életet ment egyszerre: a lányokét és a babáikét” first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest