Noha a földi életről a többség a felszínin fellelhető látványos ökoszisztémákra, például esőerdőkre asszociál, valójában a bolygó mélye is rengeteg organizmust rejt. Egy a közelmúltban megjelent tanulmányban egy csapat nyolcévnyi vizsgálat végén ad átfogó képet a felszín alatt élő mikrobák sokféleségéről – írja a ScienceAlert.
Az Emil Ruff, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet munkatársa, illetve Isabella Hrabe de Angelis, a Max Planck Kémiai Intézet bioinformatikusa által vezetett csapat az óceánfenék alatt 491 méterrel, valamint a szárazföld esetében 4375 méter mélyen is észlelt életformákat.
A szakértők a bolygó több mint 50 helyszínéről, többek között felszíni üledékekből, vízoszlopokból, fúrt lyukakból, barlangokból, víztartó rétegekből, bányákból és tengeri hidrotermális kürtőktől származó mintákat elemeztek. A felfedezett életformák igen sokszínűnek bizonyultak.
Ruff szerint az általános feltételezés alapján minél mélyebbre megyünk a földfelszín alá, annál kevesebb energia áll rendelkezésre és annál kevesebb a túlélésre képes sejt. „Mi ugyanakkor megmutattuk, hogy egyes felszín alatti környezetekben a sokféleség könnyen vetekedhet a felszínivel, sőt meg is haladhatja azt” – tette hozzá.
Ez különösen igaz volt a tengeri környezetben élő mikrobákra, illetve az archeákra, a felszíni ökoszisztémákhoz képest például váratlanul magas volt a baktériumok diverzitása a tengerfenék alatti területeken. Ezekben a régiókban nincs napfény, az energiát pedig környező anyagokból, így hidrogénből, metánból, kénből és azok kémiai reakcióiból kell kinyerni.
A helyi élet folyamatai igen lassúak, vannak olyan sejtek, amelyek csak ezerévente egyszer osztódnak. Ruff szerint evolúciós szempontból, a hatékonyság érdekében előnyös az energiaigény abszolút minimalizálása, valamint az anyagcsere minden elemének optimalizálása.
A tanulmányban 478 archaea és 964 baktérium diverzitását, valamint 147 metagenomot elemeztek. A csapat nem észlelt egyértelmű választóvonalat a felszíni és a felszín alatti élet között, a tengeri és a szárazföldi ökoszisztémák összetételében azonban jelentős különbségek mutatkoztak. Mint Ruff kiemelte: a szelekciós nyomás nagyon eltérő a szárazföldön és a tengerben.
A friss eredmények ismét felvetik azt a kérdést, hogy a Mars barátságtalan felszíne alatt, a mélyben vajon élhetnek-e még napjainkban is létformák.
The post Több ezer méterrel a földfelszín alatt találtak életet first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu