Ha valaki háztartási napelemet (háztartási méretű kiserőművet, azaz HMKE-t) telepíttetett korábban, akkor éves szaldó elszámolást kérhetett. Ennek lényege, hogy évente egyszer rögzítették a rendszerben az ad-vesz óra adatai alapján, hogy mennyit fogyasztott, illetve mennyit táplált be a hálózatba az adott év során.
Az éves szaldó elszámolás azért előnyös, mert a napelemek nyáron sokkal több energiát képesek termelni, mint télen, miközben a felhasználás nem igazán igazodik ehhez. Egy évre elosztva viszont (amennyiben jól lőtték be a napelemek számát), kiegyenlítődhet a termelés és a fogyasztás, nulla közelire futhat ki az egyenleg.
- Ha az éves fogyasztás és betáplálás egyenlege nulla, akkor nem kell energiadíjat fizetni.
- Ha a fogyasztás több, mint a betáplálás, akkor a különbözetre energiadíjat kell fizetni.
- Ha pedig a betáplálás több, mint a fogyasztás, akkor visszajárhat pénz.
Az utóbbi esetben azonban a visszatérítésnél csak 5,11 forintot fizetnek az áramért (az energiadíjon belül ennyi az áram nettó ára), ráadásul csak kérelemre. Miközben a rezsicsökkentett ár 31,8 forint/kilowattóra, plusz áfa (40,4 forint). Vagyis a betáplálási többletért nyolcadannyit kap a napelemes, mint amennyiért áramot tud venni, ha többet fogyaszt a betápláltnál.
A legjobban tehát az éri meg, ha a szaldó elszámolásban lévő napelemes fel tudja használni éves szinten azt az energiamennyiséget, amit megtermelt. Azért fontos, hogy mindig egy évre számolják el a betáplálást és fogyasztást, hogy a kettő kiegyenlítődjön éves szinten.
Csakhogy – amint arra egyik olvasónk felhívta a figyelmet – közvetlenül a napelem-telepítés utáni első elszámolásnál rendszerszerűen sérülhetett ez az elv, és ezt valószínűleg sokan észre sem vették, így nem is reklamáltak miatta. Pedig rosszul járhattak.
The post Így húzhatták le az új napelemeseket az első elszámoláskor first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu