Egy friss tanulmány alapján ígéretes eredményeket ért el egereknél egy újonnan kifejlesztett univerzális vakcina – írja az IFLScience. A védőoltást egy, a Covid-19-ért felelős kórokozót, a SARS-CoV-2-t is magába foglaló víruscsoport ellen használhatják majd.
A kutatók a vírusok tüskefehérje receptorkötő doménjének (RBD) különböző kombinációit tartalmazó nanorészecskéket hoztak létre, ezekkel képesek voltak antitestválaszt előidézni a SARS-CoV-2-vel és más kórokozókkal szemben.
A szakértők úgy vélik, hogy a megfelelő RBD-keverék a jövőben megjelenő koronavírusokkal szemben is védelmet nyújthat.
A SARS-CoV-2 a SARS Betacoronavirus, azaz a Sarbecovirus csoport tagja, ugyanide sorolható a 2002–2004-es járványért felelős SARS. Utóbbi vírust a nemzetközi közegészségügyi erőfeszítéseknek hála sikerült időben korlátozni, a WHO adatai alapján végül 29 országban „csak” mintegy 8500 megbetegedés történt, ezek közül közel 920 végződött halállal.
A SARS-szal szoros kapcsolatban álló SARS-CoV-2 közismert módon sokkal súlyosabb hatásokkal járt. A Covid-19 2019 óta több mint 777 millió embert fertőzött meg, a pandémia alatt első kézből tapasztalhattuk meg a vakcinák fontosságát.
A SARS-CoV-2 ellen kifejlesztett védőoltások kétségtelenül hatékonyak, de az új változatok megjelenése továbbra is fejtörést okoz. Olyan vakcinára lenne szükség, amely jóval szélesebb körű védelmet nyújt – hasonló okokból dolgoznak a tudósok az influenza elleni univerzális vakcina létrehozásán.
Eric Wang, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) munkatársa és kollégái a közelmúltban olyan vakcinaplatformon kezdtek el dolgozni, amely nemcsak a SARS-CoV-2 változatai, hanem a Sarbecovirus jövőbeli kórokozói ellen is védelmet adhatnak. A csapat számítógépes eszközökkel tervezett RBD-ket megjelenítő nanorészecskék, ezután egereket immunizáltak.
A rágcsálók közül néhány kapott korábban Covid-19 elleni védőoltást, néhányuk viszont addig nem találkozott szarbekovírussal. Az állatok bizonyos időnként emlékeztető dózisban részesültek, emellett rendszeresen vettek tőlük vérmintát.
A szakértők két, öt, illetve hét különböző RBD-t tartalmazó nanorészecskéket hasonlítottak össze. Előbbi két típus produkálta egyes változatokkal szemben a legmagasabb ellenanyagszintet, de összességében utóbbi változat bizonyult a legígéretesebbnek.
Fontos hozzátenni, hogy egyelőre csak egérkísérletekről van szó, az esetleges gyakorlati felhasználásig még rengeteg vizsgálatot és fejlesztést kell elvégezni. Mindenesetre bízhatunk benne, hogy a következő világjárvány kezdetekor még felkészültebb lesz az emberiség.
The post Koronavírus elleni nanorészecskés vakcinát fejlesztenek first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu