Egy olasz utcai művész, AleXsandro Palombo az auschwitzi haláltábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulójának apropóján, alig néhány nappal ezelőtt köztérre helyezett alkotását rongálták meg ismeretlenek hétfőn.
Az egy kaszárnya falára ragasztott képeken Olaszország-szerte jól ismert holokauszt-túlélők alakja látszik, így Liliana Segre szenátor, valamint Sami Modiano mellett az idén kilencvenhárom éves magyar-olasz írónő, Bruck Edith (életéről korábban itt írtunk) alakja is azonosítható – utóbbié rögtön kétszer is.
Az Infostart által elemzett mű egyik részén Bruck Auschwitz kapujában áll, és egy izraeli zászlóval takarja le az általa viselt – a táborlakók öltözékét jelentő – csíkos ruhát, egy másik képen pedig szintén Olaszország-szerte ismert társai mellett áll.
Az antiszemita támadók az izraeli zászlót letépték, a sárga csillagot pedig lekaparták az alkotásról, aminek egy másik pontján Ferenc pápa is feltűnik, kezében kereszttel, illetve egy táblával, amin „az antiszemitizmus mindenhol jelen van” felirat olvasható.
A Tiszabercelen, Steinschreiber Editként született Bruckot tizenhárom éves korában családjával együtt hurcolták el. Testvérével együtt túlélte Auschwitz, Dachau és Bergen-Belsen poklait, majd előbb Magyarországon, azután Csehszlovákiában telepedett le. 1947-ben feleségül ment Milan Grünhöz, akivel Izraelbe költözött. Ott ismerte meg második és harmadik férjét is, akiktől szintén rövid időn belül elvált. 1954-ben Olaszországba emigrált, ahol József Attila, Radnóti Miklós és Illyés Gyula műveit fordította olaszra, de elismert újságíróvá és íróvá is vált.
Negyedik férjét Rómában ismerte meg, ahol ma is él. Az 1979-ben, illetve 1986-ban a filmrendezésbe is belekóstoló Bruck az ötvenes évek végétől tucatnyi regényt adott ki, ezek közül kiemelkedik az Elveszett kenyér, amivel 2021-ben egy rangos irodalmi díjat is elnyert. Ugyanezen év januárjában Ferenc pápa is meglátogatta, hogy az egész emberiség nevében személyesen kérjen tőle bocsánatot a második világháború alatt történtekért. 2022-ben a Vatikánban találkoztak újra.
The post Antiszemita támadás ért egy magyar holokauszt-túlélő írónő, Bruck Edith előtt is emléket állító utcai művet first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu