Donald Trump visszatért az Egyesült Államok élére, és ennek köszönhetően, mivel Amerika egyszerre irányítja és mutatja azt, ahogy a világ változik, egy másik típusú világrendet láthatunk az elmúlt hetekben.
Gary Gerstle történész a Neoliberális világrend felemelkedése és bukása című könyvében alapvetően két nagy amerikai rendet vázol fel a második világháború óta eltelt időszakban. A Lyndon B. Johnson idejében elkezdődött Nagy Társadalom időszakát Ronald Reagan hatalomra kerülésével váltotta fel a neoliberális világrend, amely végül a Szovjetunió és a kommunista világ széthullásával évtizedekre uralkodó lett a világban.
A kommunizmus eszméjének hanyatlásával megszűnt a kapitalizmus társadalmi rendjének egyetlen kihívója, a szabadkereskedelemre és globalizmusra épülő világrend kompromisszumok nélkül épülhetett. A 2010-es évek közepén kezdett el először látszani, hogy most valami más jöhet. A 2008–2009-es nagy gazdasági válság kettétörte a szabadkereskedelemre épülő világ társadalmi támogatottságát, a 2015-ös menekültválság, a brexit és Trump hatalomra kerülése pedig megmutatta, hogy a politikai rend is átalakulóban van.
Egészen mostanáig kellett viszont várni arra, hogy kiderüljön, pontosan mivé alakulhat át a világ. Az Egyesült Államok külpolitikai architektúrája meglepően folytonos. Miközben a belpolitikában általában éles viták vannak, a külpolitika az elitek foglalkozása, nagyrészt széles körű, kétpárti egyetértéssel. Trump első kormányzása és Joe Biden egy ciklusa között is voltak olyan folytonosságok, amelyek igazodnak ehhez az új világrendhez.
The post Donald Trump és az új világrend first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu