Hosszú Katinka: Fontos lenne, hogy ne kihasználjuk, hanem felépítsük a sportolóinkat

Thumbnail for 6336973

Január 8-án jelentette be Hosszú Katinka, hogy visszavonul, és a háromszoros olimpiai bajnok úszó a búcsú után először adott interjút, amikor az ATV Húzós című műsorában Rónai Egon vendége volt.

„Nem megkönnyebbülésről volt szó, inkább jó érzéssel töltött el, hogy úgy fejeztem be az élsportolói karrierem, hogy minden benne volt. Nem is kívánhattam volna ennél jobb pályafutást” – mondta Hosszú, amikor szóba került a visszavonulása. Hozzátette, nem volt nehéz kimondani, hogy vége.

Az úszás, a faltól falig tempózás nagyon monoton tud lenni, Hosszú számítása szerint átlagban 6 órát töltött a medencében, és ez idő alatt rengeteget tanult magáról.

„Gyerekként azt képzeltem, hogy egy uszály vagyok, aki a két fal között a képzeletbeli várost összekötötte, és konkrét karaktereket szállítottam” – mesélt arról, hogy kiskorában mi járt a fejében, miközben rótta a hosszokat.

Szerinte leginkább azért tudott sikeres lenni, mert nagyon jól tudott alkalmazkodni, és ha valami nem működött, nem félt változtatni, vagy valami újat kitalálni, hogy gyorsabb, eredményesebb legyen.

Hosszú azzal nem mondott újat, hogy az élsport 24 órás elfoglaltságot jelent, az viszont érdekes adalék volt, hogy a nagy világversenyekre készülve már egy hónappal az esemény előtt letette az okostelefonját, hogy a telefonozás nem vigye el a fókuszt.

Az élsport rengeteg lemondással jár, és az egykori úszónő azt élte meg legnagyobb áldozatként, hogy sokszor nem tudott ott lenni a családtagjai és a barátai között, pedig szíve szerint velük lett volna. Ugyanakor szerencsésnek érzi magát, mert a számára igazán fontos emberek tudták, mivel jár a versenysport, és végig kitartottak mellette.

Hosszú Katinka kislánya, Kamília 2023 augusztusában született meg, és azt mondta, mióta gyereke van, azóta sokkal jobban felnéz minden anyára.

Sportolóként minden perce be volt osztva, és előre meg volt tervezve, de egy kisgyerek mellett sokkal rugalmasabbnak kell lennie, és már nem ő szabja meg egy-egy nap menetét.

Hosszú már 27 éves volt, amikor a riói olimpián három számban (100 m hát, 200 és 400 m vegyes) is aranyat nyert, és azt nyilatkozta, nem érezte problémának, hogy relatív későn jutott el az olimpiai bajnoki címig, mert így nem fenyegette a veszély, hogy fiatalon kiég, és fel volt készülve arra, hogy mivel jár, ha valaki megnyeri a legfontosabb versenyt. Igaz, azt is hozzátette, sokáig úgy hitte, ha meglesz a hőn áhított arany, hirtelen minden megváltozik majd, de nem lett más az élete.

A sikertől és a kudarctól egyaránt új lendületet kaptam. Ha valamivel felhúztak, akkor mindig nagyon jól ment az úszás, és a nagymamám azt mondogatta, »ne bökdössék a tigrist, mert felbőszítik”

Bár már 2009-ben világbajnok lett, a tényleges élsportolói pályafutásának kezdetét 2012-re teszi, amikor edzőjével, egyben akkori férjével, Shane Tusuppal versenyről versenyre jártak, és úgy érezte, a versenyszituációban tudott igazán fejlődni.

„Gyakran előfordult, hogy a verseny napján is elvégeztem a szokásos edzésadagot, ami nagyon megterhelő volt, de kellett ahhoz, hogy még jobb legyek. Nem tagadom, időnként felmerült bennem a kérdés, mi lett volna, ha ugyanezt a felkészülést már 15-16 évesen elvégzem”.

Még 2015 májusában történt, hogy Hosszút doppingolással vádolta meg a Swimming World Magazine-ban egy kanadai újságíró, Casey Barrett. Az egykori úszónő célzott támadást emlegetett, ami feldühítette, mert úgy érezte, az alaptalan vádaskodás célja, hogy kizökkentsék a riói olimpia előtt.

Muszáj hinni abban, hogy működik a doppingellenes rendszer. Ha azon agyaltam volna, hogy vajon az ellenfelem doppingolt-e, akkor esélyem sem lett volna felvenni vele a versenyt, mert ez mentálisan megzavart volna

– mondta erről az érzékeny témáról.

Hosszú többször is keményen kritizálta a Magyar Úszó Szövetség vezetését, legutóbb például a Széchy-korszak károsultjainak nevezte őket. Most úgy fogalmazott, úgy érzi, a szövetség nem akar együtt dolgozni vele, és elismerte, mivel mindig is sportolópárti volt, felszólalt, ha valamilyen méltánytalan dolgot észlelt.

Kifejtette, hogy kifejlesztett egy programot, amelynek az a célja, hogy minél több gyereket tartson meg az úszósport számára. Hozzátette, szerinte fontos lenne, hogy a sportolókat ne kihasználják, hanem felépítsék.

„Egyáltalán nincsenek felkészítve a civil életre. Mindannyian úgy vágunk bele gyerekként, hogy olimpiai bajnokok akarunk lenni, de ez csak nagyon keveseknek adatik meg, és fontos lenne, hogy a sport egyfajta edukáció legyen, és a sportoló emberileg többnek érezze magát, amikor vége a pályafutásának”.

A 24.hu 2019 őszén tárta fel, hogy Hosszú klubja, az Iron Swim úgy használta a Duna Arénát, hogy az úszónő és Tusup tulajdonában álló Iron Corporation Kft. nevű cégnek nem volt bérleti vagy használati szerződése az akkor a létesítményt működtető Bp2017 Kft.-vel.

A műsorban most ez a téma is terítékre került, és Hosszú azt mondta, hibázott, amikor hallgatott az ügyben, és ő mindig azt forszírozta, hogy kössenek szerződést az uszodahasználat miatt.

„Az Iron Swimet a versenyeken nyert pénzdíjaimból építettem fel. Az elmúlt hat évben 150 millió forintot költöttünk pályabérlésre. A Duna Arénában 2017 után új üzemeltető lépett színre, és 2018 óta minden tiszta a szerződésekkel” – árulta el Hosszú.

The post Hosszú Katinka: Fontos lenne, hogy ne kihasználjuk, hanem felépítsük a sportolóinkat first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24sport

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest