A Kincsvadászok kereskedője, Fertőszögi Péter a Story magazinnak adott interjút, melyben elárulta, hogy mióta szerepel a műsorban, tízszer annyi megkeresés fut be hozzá a BÁV aukciósház művészeti igazgatójaként, mint annak előtte. Reggeltől estig dolgozik, ha nem az irodájában ül, akkor árverésekre, előadásokra készül, tanít vagy épp gyűjteményeket kutat fel. Szerencsés embernek érzi magát, amiért azzal foglalkozhat, amit szeretet, azt pedig, hogy munkamániás, már a felesége és a gyerekei is megszokták, noha szokták rá emlékeztetni.
Már megszokták, hogy az irodámban ülök, vagy éppen ugrom, ha beérkezik egy hívás, mert meg kell néznem egy fontos gyűjteményt. Szeretek gyorsan reagálni. A családom ezt elnézi nekem, amiért én nem lehetek elég hálás. A feleségemnek, Zsuzsinak különösen sokat köszönhetek. Ugyanis ő maradt otthon a gyerekkel, hogy én szabadon dolgozhassak, és hogy ne kelljen bébiszittert fogadnunk. Mondhatni, részben feláldozta lakberendezői karrierjét a családunkért. Persze közben felnőttek a gyerekek, ma már mind önállóak, dolgozik és maga osztja be az idejét
– meséli.
Fertőszögi egyik fia jogász lett, a másik kertépítéssel foglalkozik, lánya, a 27 éves Zsófi viszont meglehet, hogy követi majd őt a pályán.
Legalábbis részben, még nem tudni, mi lesz belőle. Ő most kint tanul Milánóban a Bocconi Egyetemen, aminek a közgazdaság mellett van egy speciális művészeti ága. Itt képzik a nagyobb aukciósházak vezetőit. És Zsófinak elképesztő érzéke és tehetsége van a művészethez. Legalább olyan jó színésznő lenne, mint amilyen jó festő… Örökölte a művészi vénát. Tizenhat éves volt, amikor megfestette a saját portréját nekünk ajándékba, kint is van a falon.
Mint mondja, lányával rengeteget beszélnek a művészetről és annak minden aspektusáról, de mindketten mások. Az édesapa egy jóval akadémikusabb szemléletű művészettörténésznek vallja magát, lánya azonban szerinte több mindent, más összefüggéseket vesz észre egy-egy színdarabban, műtárgyban vagy irodalmi műben, amikor megnézi vagy elolvassa azt.
Ez annak is köszönhető, hogy más világban nőttünk fel. Az én fiatal koromban minden még sokkal lassabb volt, így több idő maradt kutatni, alaposan elmélyedni az összefüggésekben De azt nem győzöm mondogatni a diákjaimnak az akadémián, hogy ez most sem spórolható meg, és ha igazán jó műtárgyszakértőkké akarnak válni, ahhoz legalább nyolc-tíz évet el kell tölteniük a szakmában.
Fertőszögi egyébként eredetileg régésznek készült, tizennégy éves korától kezdve minden nyáron a szekszárdi múzeum régészeivel járt ásatásokra. Később az egyetemen dőlt el, hogy inkább művészettörténész lesz – ekkor már komolyan érdeklődött a műkereskedelem világa iránt.
Ötvenhét éves koromra meg »kincsvadász” lettem, ráadásul a tévében. De elképesztően jólesik, amikor az utcán odalépnek, és elmondják, hogy nézik a műsort, vagy hogy csinálhatnánk-e egy közös képet. Legutóbb például egy fiatalember úgy tért be hozzánk az aukciósházba, hogy azt a Zsolnay kerámiát keresi az édesanyjának, amit Fertőszögi Péter vásárolt meg a Kincsvadászokban. Tehát a műsor csak még tovább színesítette mindazt, amivel foglalkozom. Büszkén mondhatom, hogy a munkám minden percét élvezem.
The post Lánya követheti a pályán a Kincsvadászok művészettörténészét, Fertőszögi Pétert first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu