A NASA számításai szerint megnövekedett annak az esélye, hogy a 2024 YR4 jelű aszteroida eltalálja a Földet. A kisbolygó becsapódási esélyét eddig 1,3 százalékra tették, ez most 2,3 százalékra módosult.
Amint lapunk korábban beszámolt róla, a körülbelül 40-90 méter átmérőjű égitest 2032. december 22-én közelíti meg bolygónkat, ekkor várhatóan 106 200 kilométerre száguld majd el mellettünk. Ám az sem teljesen kizárható, hogy bolygóknak ütközik, ami hatalmas pusztítást vonhatna magával.
Hogy pontosan mekkora kárt tehet egy ekkora égitest, arról nagyon pontos elképzelésünk van, hiszen körülbelül ekkora lehetett az az égitest is, amely az 1908-as tunguszkai eseményt okozta.
A tunguszkai meteor akkora robbanást idézett elő, amelynek ereje – utólagos becslések szerint – 1500 Hirosimára ledobott atombombáéval ért fel. 40–50 kilométeres körben mindent letarolt, 8 millió fát döntött ki, a közeli állatok szénné égtek. A robbanást még 500 kilométerrel arrébb is érezték.
Éppen ezért minden 50 méternél nagyobb égitest észlelését, amely 1 százaléknál nagyobb eséllyel érheti el a Földet, biztonsági intézkedések sorozata követi. Az ENSZ illetékes szervezetei már készenlétben is vannak. A szakértők ugyanakkor azt üzenik, nincs ok az aggodalomra, mivel számításaik pontosítása után a becsapódási esély valószínűleg nulla közelivé változik majd.
Ez történt 2004-ben is, amikor egy Apophis nevű aszteroida becsapódási esélyét 2,7 százalékosra becsülték, később azonban – további megfigyeléseknek köszönhetően – ez a szám nullára módosult.
Jelenlegi ismereteink szerint, ha a 2024 YR4 mégis becsapódna, az északi félteke Egyenlítőhöz közeli részén lépne be a Föld légkörébe. Pontosabban Dél-Amerika északi része, Közép-Afrika, India déli csücske, illetve az Indokínai-félsziget kerülhetne veszélybe.
The post Megnőtt a Föld felé tartó aszteroida becsapódásának esélye first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu