Gyönyörű gyűrűt fotóztak a világűrben

Thumbnail for 6345590

Einstein-gyűrűre lettek figyelmesek az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrtávcsövének kutatói a korai adatok átfésülése során – olvasható a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont közleményében. A ritka jelenség a gravitációs lencsehatás egyik leglátványosabb példája, és egy közeli, illetve egy távoli galaxis szinte tökéletes átfedésekor figyelhető meg.

A Euclid 2023 júliusában indult, hatéves küldetésének fő feladata az úgynevezett sötét anyag és sötét energia alaposabb megértése. A projektjében HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársai is részt vesznek, Kovács András, a magyar csapat szakmai koordinátora szerint szakterületük a galaxisok kozmikus hálójának statisztikus vizsgálata.

Az űrtávcső korai tesztelési szakaszában, 2023 szeptemberében néhány képet már hazaküldött. Noha a felvételek szándékosan életlenek voltak, a csapat tagjának, Bruno Altierinek így is sikerült valami érdekesre bukkannia az adatok között.

Már az első megfigyelésnél észrevettem valamit, de amikor a Euclid további felvételeket készített az adott területről, egy tökéletes Einstein-gyűrű bontakozott ki előttünk.

Számomra, aki egész életemben a gravitációs lencsézés iránt érdeklődtem, ez lenyűgöző volt” – mondta a szakértő.

Az Einstein-gyűrű az NGC 6505 jelű, a Földtől mintegy 590 millió fényévre fekvő galaxisban rejtőzött. Kozmikus értelemben meglehetősen kis távolságról van szó, mégis csak most sikerült először észlelni a galaxis központja körüli fénygyűrűt.

A fényért nem maga a rendszer, hanem egy távolabbi, fényesebb galaxis felelős. Ez a név nélküli, korábban még nem észlelt rendszer 4,42 milliárd fényévnyire van, fényét az előtérben lévő társa torzítja el. Conor O’Riordan, a németországi Max Planck Asztrofizikai Intézet kutatója és a csapat tagja szerint az érintett Einstein-gyűrű azért különösen érdekes, mert nagyon közel van bolygónkhoz.

Albert Einstein általános relativitáselmélete megjósolta, hogy a fény elhajlik az űrben található objektumok körül, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy lencse fókuszálja a fényt. A gravitációs lencsézés annál erősebb, minél nagyobb tömegű az objektum, így néha olyan távoli galaxisok fényét is láthatjuk, amelyeket egyébként eltakarnának más égitestek. Ha az átfedés szinte tökéletes, akkor a távolabbi galaxis fénye gyűrűszerűen hajlik meg, az ilyen jelenség pedig nemcsak látványos, hanem tudományos szempontból igen értékes is.

Az új Einstein-gyűrű felfedezése jól érzékelteti a Euclidben rejlő lehetőségeket. A teleszkóp az égbolt több mint egyharmadát térképezi majd fel, és akár 10 milliárd fényévre lévő galaxisokat is megfigyelhet. A becslések alapján missziója során mintegy 100 ezer Einstein-gyűrűt találhat.

The post Gyönyörű gyűrűt fotóztak a világűrben first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest