Kaliforniai bírósági dokumentumok alapján súlyos problémák merültek fel a Facebookot, az Instagramot és a Messengert is birtokló Meta mesterséges intelligencián (MI) alapuló modelljeinek képzésével kapcsolatban – írja a TechRound. Az egyik kereset alapján a vállalat nagymennyiségű, szerzői jogvédelem alatt álló szöveget vett át engedély nélkül.
Az érintettek szerint a Meta közel 82 terabájtnyi adathoz jutott hozzá úgynevezett árnyékkönyvtárakból, ezek a digitális gyűjtemények tudományos dolgozatok, regények és más művek engedély nélküli másolatait tárolják.
Az ilyen kópiák nagymértékben sértik a szerzői jogi szabályokat, a bírósági anyagban a Z-Library, LibGen és Anna’s Archive nevű felületeket nevesítik.
A dokumentációban Mark Zuckerberg neve is szerepel, ugyanis részt vett olyan megbeszéléseken, ahol megvitatták a torrentezést. Bizonyítékként olyan belső üzeneteket is bemutattak, amelyekben a kalózkodással kapcsolatos aggodalmakról írnak a dolgozók. A kereslet szerint az illegálisan letöltött szövegeket hivatalos szervereken kívül igyekeztek tárolni, ami valószínűleg a nyomok eltűntetését szolgálta.
Többeket aggasztott az eljárás
A bíróságon bemutatott e-mailek egyike arról tanúskodik, hogy a Meta munkatársai kommunikáltak egymás között a nagyméretű fájlok vállalati laptopokról történő seedeléséről. Egyes alkalmazottak viccelődtek a gyakorlattal, míg mások úgy vélték, hogy az etikai határokat lépett át.
A belsős megbeszélések alapján a dolgozók tudták, hogy az érintett árnyékkönyvtárak hasonlítanak a hírhedt kalózoldalakhoz. Egyes munkatársak úgy vélték, hogy a rivális cégek is élnek ilyen módszerekkel az MI-eszközök betanítása során.
Több munkatársnak ugyanakkor nem tetszett a kalózkönyvek és cikkek felhasználása, de olyan is volt, aki a lebukástól tartott. Az egyik dolgozó arra hívta fel a figyelmet, hogy az archívumokhoz való hozzáférés szerzői jogi törvényeket sérthet.
Az aggodalmakról olyan megbeszéléseken is szó volt, amelyeken Zuckerberg is részt vett.
A beszámolók szerint a Meta-vezér akadályok nélkül akart előrehaladni az MI-projektben.
Jogi elemzők szerint hússzú csatározás kezdődhet a bíróságon. A Meta hatalmas erőforrásokkal bír, és várhatóan fellebbez majd a rá nézve kedvezőtlen ítélettel szemben.
Korábban más cégek, így az OpenAI és az Nvidia esetében is megfogalmaztak hasonló panaszokat, a szerzők ezekben az esetekben is úgy gondolták, hogy szövegeiket méltányos kompenzáció nélkül használták fel. Kérdés, hogy a mostani per miként hat majd a mesterséges intelligencia fejlesztésének módszereire, szabályzására.
The post 82 terabájtnyi könyvet és cikket lophatott el a Meta first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu