Tavaly októberben derült ki, hogy Tóth Tamás püspökkari titkár lemondott posztjáról azután, hogy a Kalocsa-Kecskeméti Főegyjázmegyét érintő szexbotrányokban való érintettségét kezdték el firtatni. Erről a Válaszonline írt, az állításokat pedig Tóth igyekezett cáfolni, közölte, hogy a feltételezett bűncselekmények előtt, alatt és után sem nyújtott segítséget a feltételezett elkövetőknek.
A posztjáról távozott titkár a történtek után pert indított a Válaszonline ellen, majd később visszalépett attól, végül interjút adott az portálnak. Úgy fogalmazott azért, mert
Pap vagyok, nem katona. A békés megoldásokat keresem, nem kenyerem a háborúskodás.
Mint elmondta, lemondását nem a sajtóban megjelenő állítások miatt nyújtotta be, hanem azért, hogy azoknak „ne legyen hatása az általa képviselt szervezet munkájára.”
Tóth Tamás szerint az egész konfliktust a sajtó fújta fel, ahogy fogalmazott „a püspökök közötti levelezések folytatólagosan kiszivárognak a sajtóba – ráadásul az újságírók néha előbb nyitják meg a leveleket, mint néhány címzett.” Hozzátette, Bábel Balázs érsekkel való „állítólagos konfliktusát” rendezte, nincs köztük harag.
Az üggyel a DK is foglalkozott, Vadai Ágnes írásbeli kérdésben arról érdeklődött Polt Péter legfőbb ügyésznél, hogy vizsgálja-e az ügyészség az egykori titkár szerepét az „egyházon belüli pedofil-bűncselekmények eltussolásában”. A kérdést a legfőbb ügyész feljelentésként értékelte, erről szólva Tóth azt mondta a Válasznak, hogy semmilyen eljárás nem indult ellene, nem kereste senki a hatóságoktól. Közölte azt is, hogy egyébként sincs semmi köze az ügyekhez, azt sem tudja, hogy az egyházi eljárás hol tart.
Tóth szerint nem igazak azok híresztelések, amelyek szerint a lassan 75 éves Bábel Balázst követte volna az érseki székben. Ennek alapja az volt, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) korábbi titkárait mind püspökké szentelték, ugyanakkor Tóth szerint ez nem kötelező szabály, nemzetközi szinten sem érvényes a képlet és egyébként sem képes ebben a hatalmi logikában gondolkodni.
A Válaszonline újságírója arra is rákérdezett az interjúban, hogy vajon miért szaporodtak el az elmúlt időben az egyházat érintő visszaélési botrányok, Tóth úgy vélte, hogy nem tudja miért az elmúlt másfél évben kezdett el működni a jelzőhálózat, „valószínűleg a tudatosság is sokat fejlődött az utóbbi években. Az biztos, hogy az érintett egyházmegyék és szerzetesrendek teszik a kötelességüket.” Hozzáfűzte azt is, hogy magyar püspökök eddig kétszer kértek testületileg bocsánatot az áldozatoktól titkársága idején, 2019-ben és 2021-ben. Tóth távozása után az MKPK újabb bocsánatkérő közleményt adott közre, bár ennek nem volt pozitív a fogadtatása. Ezt Tóth nem is kívánta kommentálni, mint mondta, már lemondása után született.
Érintették az állam és egyház összefonódását is. Tóth úgy látja többféle modell létezik, az egyik az államegyházi lét, a másik a teljes szeparáció, Magyarország valahol a kettő között van. Szerinte például sokan gondolkodnak úgy, hogy túl sok az egyházi iskola, de ezekre meglátása szerint igény van és az 1948-as államosítás előtt még több ilyen intézmény volt. Az egyház és a kormányzat kapcsolatáról még elmondta, hogy „a 2010-es váltás után a hívek elsöprő többségének szimpatikus volt az új kormányzattal kialakuló partneri együttműködés, és sokan azt hiszik, 15 év után sem változott semmi. Pedig de: járva a közösségeinket, beszélgetve a paptestvéreimmel egyre nyilvánvalóbb, hogy a politikához való viszony igenis színesedik. Kár tagadni, hogy a budai, pesti és nagyvárosi plébániákon nem ritkák a különféle kritikus hangok.”
Mindemellett elmondta,
hogy lehetséges, hogy többünket elkényelmesített az állammal való együttműködés.
The post Lemondott püspökkari titkár: Lehetséges, hogy többünket elkényelmesített az állammal való együttműködés first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu