Mikor lett Mel Gibsonból Trumpnak szalutáló, összeesküvés-elméletekben hívő figura?

Thumbnail for 6348407

Teljesen mindegy, mit csinált a múltban, Mel Gibson hatvankilenc évesen továbbra is Hollywood befolyásos alakja. Erre a 2010-es évek után is rászolgált rendezői munkásságával, hiába tűnt úgy sokáig antiszemita balhéi után, hogy az amerikai filmgyártás kiveti magából. Ez rövid ideig így is volt, ám Gibson visszatérését mi sem bizonyítja jobban, hogy már a második részét forgatja A passió című filmjének.

Gibson politikai nézetei azonban sohasem voltak egyértelműek. Egészen a 2024-es amerikai elnökválasztásig.

Hithű katolikus családban nevelkedett, vallási meggyőződéséről bármelyik általa rendezett filmjéből megbizonyosodhatunk. Szedevakantista katolikusnak nevelték, a Gibson család szerint például a pápai trón „üresen áll” XII. Piusz halálát követően – mert eme irányzat szerint Piusz után minden pápa megalkudott a modern irányzatokkal, így nem tekinthetők valódi szentatyáknak. Ennek némileg ellentmondanak Gibson jezsuita tudós barátjának, William Fulcónak a szavai, aki szerint a színész egyáltalán nem tagadja meg a pápát, de tény, hogy apja szedevakantizmusát továbbhozta gyerekkorából.

Mindezekről pusztán azért mesélünk, mert a vallásos környezetben nevelkedő Gibson valamiért megtalálta a közös hangot Donald Trumppal, aki nem gyakorló keresztény, sőt, még csak nem is törekszik ezt láttatni.

Gibson soha nem vallotta magát a Republikánus Párt támogatójának, azonban korábbi kijelentései alapján arra következtethetünk, konzervatív értékeket vall, a liberális ideológiákat pedig élesen bírálja. Több nyilvános nyilatkozatával erősítette azt a képet, hogy republikánus:

  • bírálta Hollywood liberális szemléletét,
  • a hagyományos családi értékek középpontba helyezését tartja fontosnak,
  • a katonaság szerepét és erejét több alkalommal kiemelte, ami a konzervatív retorikában elég gyakori (A fegyvertelen katona című filmje is a hazaszeretetre, áldozatkészségre fókuszál, ami szintén a konzervatív közönség számára fontos üzenet.)
Scott Kowalchyk / CBS / Getty Images

1995-ben Gibson interjút adott a Playboynak, melyben Bill Clinton demokrata elnökről azt mondta, „alacsony szintű opportunista”, aki „azt teszi, amit mondanak neki”. A Demokrata Párt egyik intézkedését például úgy véleményezte, hogy „új világrendet akarnak kialakítani”. Ennek ellenére egy későbbi interjúban azt is kifejtette, hogy 2016-ban sem Trumpra, sem Hillary Clintonra nem szavazott. 2024-ben azonban nyíltan Trump-támogatójává lépett elő, főként azután bizonyosodhatott meg erről a nagyközönség, mikor Kamala Harrisről azt mondta, „annyi esze van, mint egy kerítéslécnek”, így nem is kérdés, ki kapja a szavazatát.

Miután Trump győzelme biztossá vált, az elnök háláját fejezte ki Gibson felé, elmondta például, hogy hollywoodi nagykövetté nevezi ki (John Voighttal és Sylvester Stallone-nal egyetemben), aki az ő szeme és füle lesz majd, hogy az iparágat felvirágoztassák. Hogy ez egészen pontosan mit jelent, azt talán Trump sem tudja.

Sokkal inkább érdekes az, hogy a vallási ügyekben sokszor felszólaló, témában jártas Gibson mi miatt érez kapcsolódási pontot a templombelsőt ritkán látó Trumppal?

The post Mikor lett Mel Gibsonból Trumpnak szalutáló, összeesküvés-elméletekben hívő figura? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest