Február legelején Donald Trump, amerikai elnök leállította, pontosabban 90 napra felfüggesztette a nemzetközi humanitárius segélyek folyósítását. Tette mindezt azzal az indokkal, hogy azt máshogyan targetálva és a programokat áramvonalasítva indítják majd újra. Ennek keretében a USAID működését is felfüggesztette. A USAID mozaikszó feloldása „United States Agency for International Development”, azaz ‘Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége’. Az 1961-ben alapított szervezetet, melynek feladata lényegében a külföldre irányuló amerikai segélyek szétosztása, Trump be akarja olvasztani a Külügyminisztériumba.
Teljesen elfogadhatatlan….szüntessék meg!
– írta ki saját szociális médiáján, a Truth Socialon, egy posztban Trump a USAID költéseiről, természetesen csupa nagybetűvel.
Elon Musk, akit az elnök a bürokrácia leépítésével és a költségvetési hiány csökkentésével bízott meg (ironikus módon egy újonnan létrehozott állami hivatal élén) pedig már arról beszélt, hogy a USAID egy „bűnszervezet”.
A tevékenység 90 napos felfüggesztése szinte azonnal fennakadásokat és problémákat okozott a világban. Thaiföldön, Palesztinában és más helyszíneken egyes kórházakban a USAID pénze nélkül még a sürgősségi ellátások sem végezhetők el. Szudánban pedig élelmezési programok akadtak meg. Ami talán ennél is aggasztóbb, hogy a harmadik világbeli oltási programok is leálltak, szinte egyik napról a másikra, illetve ugyanez történt a betegségek és vírusok elleni küzdelem terén, legyen szó a gyermekbénulásról vagy a maláriáról. A szervezet hivatalnokai arról vallottak, hogy adott esetben dönteniük kellett: végrehajtják a leállási utasítást, és ezzel emberéleteket sodornak veszélybe, vagy pedig ellenszegülnek és törvényt sértenek.
A felháborodás akkora volt, hogy a külügy hamarosan bejelentette: az életmentő beavatkozások támogatása továbbra is fennmarad, azaz nem kell például palesztinai kórházakat bezárni. Ez azonban kavarodást és dilemmákat okozott a terepen azzal kapcsolatban, mi is számít életmenőnek.
És, hogy milyen esélyei van annak, hogy valóban megszűnik a USAID?
Az ügynökséget John F. Kennedy elnöki rendelettel hozta létre 1961-ben, 1998 óta egy a Kongresszus által hozott törvény garantálja a létezését. Azaz csak újabb törvényhozási döntéssel szüntethető meg. Az, hogy ez nem lesz könnyű menet, abból is látszik, hogy, mint ahogyan a hasonlóan ellentmondásos döntések kapcsán általában, egy bírósági döntés már érvénytelenítette is az USAID ellen hozott legfontosabb elnöki rendelkezéseket.
The post Orbán összeesküvést, más a CIA-t látja a USAID-ben, amelynek sorsa a republikánus hatalmi erőközpontok küzdelmében dőlhet el first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu