A téli fáradtság már az új esztendő első napjaiban rátörhet az emberre, és az évkezdő lendületből pillanatok alatt visszatérünk a komor valóságba és apátiába. Ilyenkor a sötét és hideg idő olyan borússá teszi a hangulatunkat, hogy az újévi fogadalmakat máris feladva inkább az ágyban maradnánk – gyakran némi, az ünnepek alatt felszedett súlyfelesleggel. Az ilyenkor tapasztalható állandó kedvetlenség, motiválatlanság és lehangoltság mögött azonban különböző okok állhatnak: depresszió, valódi fáradtság vagy éppen a vashiány.
Sok ember érzi úgy, hogy reggel fáradtabban ébred, mint ahogyan este lefeküdt, és hiába próbál megtenni mindent a helyzet javítása érdekében, a fáradtságérzete nem szűnik. Orvoshoz azonban ritkán fordulunk, hiszen csak fáradtak vagyunk, nem igaz?
Ugyanakkor az állandó levertségérzést sok minden okozhatja:
- hiányállapotok, különösen a vashiány (az egyhangú táplálkozás miatti elégtelen vitamin- és ásványianyag-bevitel következménye),
- alacsony vérnyomás,
- egyes anyagcsere-betegségek (cukor- vagy pajzsmirigybetegség),
különféle fertőzések.
Az év eleji fáradtságban az életmód is fontos szerepet játszik. Az ünnepek alatt gyakran túlzásba esik az ember, jön a korlátlan falás okozta „bejglikóma”, túlzásba visszük az alkoholfogyasztást és keveset mozgunk – ezek mind hozzájárulhatnak a kimerültség érzéséhez. Emellett a hideg idő, a természetes napfény hiánya és a hosszú éjszakák szintén állandó álmosságot okozhatnak.
A depresszión kívül a levertséget más is okozhatja. Léteznek olyan statisztikák, amelyek szerint a felnőtt népesség egyharmada sohasem piheni ki magát, de ez valószínűleg igaz az iskolás fiatalokra és az egyetemistákra is. A fáradtság ingerültté teszi az embert, és nem elég, hogy csökken a koncentrációkészség, de még a szervezet ellenállóképessége is romlik.
Depresszió
A téli hónapokban gyakoribbá válik a szezonális affektív zavar vagy depresszió, amelynek a kialakulása összefüggésbe hozható az évszakok váltakozásával. A napos órák számának csökkenése előidézheti a lehangoltság érzését, mellesleg a már említett szerotonin szintje is lecsökkenhet, ez pedig hangulatingadozáshoz vezethet.
Az érintettek állandó fáradtságot, érdektelenséget és a napi teendők elvégzése iránti motiváció hiányát érezhetik. Jellemző lehet továbbá az alvási szokások megváltozása, mint például a túlalvás, de alvási nehézségek is felléphetnek.
Vashiány
A vas az oxigén szállításában szerepet játszó hemoglobin alkotóeleme: ha szervezetünkben nincs elegendő vas, akkor a kezeletlen vashiány vashiányos vérszegénységgé súlyosbodhat, amely számos betegség következményes kialakulásához vezethet. A vashiány az egyik leggyakoribb táplálkozási hiánybetegség, amely kimerültséget, gyengeséget és koncentrálási nehézségeket okozhat.
Amikor a szervezet vasraktárai kimerülnek, az érintett személyek számára a napi rutin feladatok kivitelezése is rendkívüli energiabefektetéssel, jár, és ez a krónikus fáradtság a rendszeres pihenésekkel, jó minőségű alvással sem múlik el. További tünet lehet a sápadt bőr, a hajhullás és a körömtöredezés, a gyakori fejfájás és a szédülés.
A megfelelő diagnózis fontossága
A krónikus fáradtság megszüntetéséhez elengedhetetlen megállapítani annak pontos okát. Ha a tünetek hosszan fennállnak, érdemes orvoshoz fordulni, aki segíthet a diagnózisban és a megfelelő kezelés kiválasztásában. Míg a szezonális depressziót gyakran fényterápiával vagy pszichoterápiával kezelik, addig a vashiányt vaspótlással és vasban gazdag ételek fogyasztásával orvosolják.
Hirdetés
Kezeld a vashiányt!
A Maltofer az egyetlen recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amely szilárd és folyékony formában is elérhető.
A Maltofer rágótabletta és szirup a vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek.
Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be.
Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- vagy italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem.
Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Teljes kimerültség: fáradtság, depresszió vagy vashiány? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu