A Dunáról szólt a világ első slágere

Thumbnail for 6353483

Johann Strauss leghíresebb szerzeményét, a Kék Duna keringőt 158 éve, 1867. február 15-én mutatták be Bécsben. A mű hamar a közönség kedvencévé, később pedig igazi klasszikussá vált – írja a Múlt-kor.

A Kék Duna keringő megrendelésre készült, ráadásul kórusmű volt, az első, amelyet ifjabb Johann Strauss szerzett. A komponista később dolgozta át zenekari művé, amely aztán a bécsi bálok és a híres újévi koncert nélkülözhetetlen elemévé, valamint Ausztria nem hivatalos himnuszává vált.

Sokáig élt a legenda, hogy az 1867. februári bemutató bukás volt, a történészek azonban cáfolták ezt. A bécsi premiert követően több kritikus is dicsérte a művet, egyikük – minden bizonnyal először a zenetörténetben – még a sláger szót is használta.

Világhódító útját az 1867-es párizsi világkiállításon, kezdte a mű, 1872-ben pedig már kétezer fős zenekar és húszezer tagú kórus zengte Amerikában. Egy évszázaddal később a világűrt is meghódította: Stanley Kubrick felhasználta 2001: Űrodüsszeia című filmjéhez.

A Kék Duna keringő olyannyira eggyé vált Ausztriával, hogy 1945. április 27-én, a náci Németországtól való függetlenné váláskor – hivatalos himnusz híján – ezt játszották a parlament előtt. Az Austrian Airlines gépein évek óta felcsendül felszálláskor és landoláskor, és a légitársaság örömére az utasok ragaszkodnak is hozzá.

Kapcsolódó
Így halt meg Seress Rezső, a szomorú vasárnap szerzője

A Kis Seress életét a második világháborúban megmentette az öngyilkosok himnuszaként emlegetett Szomorú vasárnap.

The post A Dunáról szólt a világ első slágere first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest