150-szer kevesebb egészségkárosító NMP-t ereszthetnek Komáromra az akkugyárak

Thumbnail for 6357702

A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal a zöld szervezet közleménye szerint sokszori kérésükkel összhangban végre jelentősen lecsökkentette a komáromi SK akkumulátorgyárak egészségkárosító NMP-kibocsátási határértékeit. A határértéket a korábban – a Greenpeace szerint szabálytalanul – engedélyezett 150 mg/m³ helyett végül nem csupán a zöldek által követelt 2 mg/m³-es szintben állapították meg, hanem ennek a felére, 1 mg/m³-re módosították. A zöld szervezet szerint ez az új kibocsátási határérték összhangban van a 2027–2028-tól életbe lépő új szabályozással.

A koreai SK Innovation céghez tartozó komáromi SK ON Hungary és SK Battery Manufacturing Kft.-k akkumulátorgyárainál az új előírás szerint az NMP-t is tartalmazó teljes illékony oldószer (VOC) kibocsátást 150-ről maximum 1 mg/m³-os határértékre csökkentették.

A zöld szervezet még 2024 nyarán hivatalos levélben követelte a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy módosítsa az SK cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő NMP-feldolgozó üzem környezethasználati engedélyét.

Az NMP besorolása szerint szaporodási képességeket károsító anyag, azaz károsíthatja a születendő gyermeket. A zöldszervezet szerint a vonatkozó hazai és uniós szabályozás egyértelmű: a rákkeltő, mutagén és szaporodási képességeket károsító anyagokra 2 mg/m³ kibocsátási határértéket szabadna csupán engedélyezni. Álláspontjuk szerint a Komáromban korábban engedélyezett magas NMP-kibocsátási határérték szabálytalan volt és veszélyeztette az egészséget és a környezetet.

A Greenpeace követelései a kormánytól:

  • A hatóságok szigorú és hatékony fellépéssel garantálják a hazánkban működő akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentes működését.

Felháborítónak tartják, hogy a Greenpeace lassan egy éve nem kap választ arra, hogy miként kerülhetett a gödi kommunális szennyvízbe jelentős mennyiségű NMP-oldószer, ami a termőföldre is kijutott.

  • Készüljön stratégiai környezeti vizsgálat, ami megmutatja az akkumulátor-iparági üzemek környezetre gyakorolt hatásait.
  • Amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig ne engedélyezzenek hazánkban újabb akkumulátoripari létesítményeket és ne bővítsék a jelenlegieket.

Bővebb infó a komáromi NMP-ügy előzményeiről, a botrányról, a megváltozott gyakorlatról.

The post 150-szer kevesebb egészségkárosító NMP-t ereszthetnek Komáromra az akkugyárak first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest