Bagdadba, az iraki magyar nagykövetség élére neveznék ki a korábban könnyített magyar állampolgársághoz jutó Oszama Naffát – írta a Hvg.hu. Naffa korábban az Egyesült Arab Emírségekben volt nagykövet.
Oszama Naffa jordániai származású magyar üzletembert, a Fidesz-kormányokkal és személyesen Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Naffa-család egyik tagját küldené Irakba nagykövetnek Szijjártó Péter külügyminiszter; a nagykövetjelölt kinevezés előtti meghallgatását hétfőn tartja az Országgyűlés külügyi bizottsága.
Hétfőn zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával hallgatják majd meg a nagykövetjelölteket
Oszama és három fiútestvére is ismert Magyarországon. Tinédzserként érkeztek a jordániai Ammánból Magyarországra, ahol a fiúk az egyetemi évek után közösen kezdtek vállalkozni, legismertebb, hosszú ideig sikeres projektjük a Jordan Tours utazási iroda volt, ám azt kártalanítási szabálytalanságok miatt 2005-ben törölték a céget. Oszama Naffa 2013-15 között a keleti nyitás politikájában kulcsszerepet játszó Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. arab országokért felelős kereskedelmi igazgatója volt.
Karrierjét segítette, hogy 2014-ben probléma nélkül megkapta a magyar állampolgárságot. A egyszerűsített honosítási kérelmet januárban nyújtotta be, majd márciusban már meg is kapta a magyar dokumentumait, mivel az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági kockázatot nem azonosított.
Testvére, a család feje, Zaid Naffa viszont kétszer is megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon.
Zaid Naffa ügyeire 2016-ban figyelt fel a sajtó lett, amikor kiderült az FBI által is körözött – de 2017 januárjában elhunyt – szaúdi üzletemberrel, Gaith Pharaonnal együtt kérelmet adott be a magyar hatóságokhoz, hogy megszerezze az állampolgárságot. A szaúdi milliárdos kérelmét Áder János köztársasági elnök utasította el, Zaid Naffaé pedig a Terrorelhárítási Központ átvilágításán akadt fenn a kockázatok miatt. Zaid Naffa már az első Orbán-kormány idején is kérte a magyar állampolgárságot, de akkor is elbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon.
Naffát sokan Pharaon magyarországi „kijáróemberének” tartották. A szaúdi milliárdos Pharaon birtokolta páldául a seregélyesi Zichy–Hadik-kastélyt és a József nádor téri volt Postabank-székház épületét is – utóbbit részben attól a BDPST Ingatlanforgalmazó Zrt.-től vette meg, amelyben Orbán veje, Tiborcz István is tulajdonos volt.
Pharaon ügyvédjét, Naffát és Tiborczot 2016-ban többször is lefotózták, ahogy együtt kávéznak. Sőt, Pharaon egyik cége a miniszterelnök szomszédságában vett házat és telket. Pharaonnal való kapcsolatáról Orbán Viktor korábban úgy nyilatkozott, hogy egy diplomáciai díszvacsorán találkoztak, „ott díszvendég volt Pharaon professzor”.
Zaid Naffa azóta is jó kapcsolatokat ápol a kormány mellett a Fidesz-vezérkarral és az Orbán-családdal is. Így már nem meglepő, hogy a nemzetbiztonsági kockázatot jelentő konzul a Parlament karzatáról, díszvendégként figyelhette 2018-ban Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételét, de felbukkant 2021-ben a vadászati kiállításon is.
The post Orbánék kedvenc jordán famíliájából választottak nagykövetet Irakba first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu