Immár sokadik alkalommal nyűgözi le a NASA munkatársait egy magyar asztrofotós, Fényes Lóránd munkája. Ezúttal a Messier 81 nevű spirálgalaxisról készült felvételével vívta ki az amerikai űrügynökség elismerését, amelyet a nap csillagászati fényképének választottak.
Ez az objektum otthoni távcsővel, ilyen felbontásban ritkán kerül megörökítésre
– árulta el az asztrofotós a 24.hu-nak.
Amint a fényképész weboldalán olvasható, a fotót 2025 februárjában készítette, több éjszakán keresztül. Ez rengeteg időnek tűnhet egyetlen képért, pedig az asztrofotográfiában nem ritkák a 20–30 órás felvételek sem. Ennek oka, hogy ezek a távoli objektumok igen halványak, így még a mai korszerű eszközökkel is sok órát igényel kiexponálásuk. Egy éjszaka természetesen nem tart ilyen sokáig, így a fotósnak számos alkalommal kell lencsevégre kapnia ugyanazt az égitestet egy fénykép kedvéért.
A sok munka azonban kifizetődik, a végeredmény ugyanis egy olyan alkotás, amely a NASA munkáival is versenybe szállhat.
A kép előhívásakor a Hubble űrteleszkóp képeit vettem figyelembe. Roppant izgalmasnak és motiválónak tartom, hogy mára balatonalmádi kertemből az űrtávcső karakterét megközelítő fényképet tudok készíteni
– mondta Fényes Lóránd lapunknak.
A Messier 81 az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb galaxisa. Fényessége 6,8 magnitúdó, ennek köszönhetően könnyen megtalálható akár kisebb távcsövekkel is, de ideális körülmények között szabad szemmel is megfigyelhető. Mintegy 12 millió fényévre található tőlünk, a Nagy Medve csillagképben. Johann Elert Bode német csillagász fedezte fel 1774-ben, ezért Bode galaxisaként is szokták emlegetni.
Fényes Lóránd nem most először vívta ki a NASA elismerését. 2023 szeptemberében az Írisz-ködöt ábrázoló munkája lett a nap csillagászati fényképe, tavaly pedig háromszor is magáénak tudhatta a címet: először a Tű-galaxis, majd a Nagy Orion-köd és a hold felszínének megörökítéséért. Idén most másodjára kapta meg ezt a kitüntetést, ezelőtt február 6-án, a Coddington-ködről készült alkotása került ki az amerikai űrügynökség honlapjára. Ugyanabban a hónapban egy másik magyar, Majzik Lionel is kiérdemelte ezt a megtiszteltetést, miután elsőként örökítette meg a C/2024 G3 (ATLAS)-üstökös szétesését.
The post A NASA-éval veteksző képek készülnek egy balatonalmádi kertben first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu