A Viktória-tó a világ harmadik és egyben Afrika legnagyobb édesvizű tava, ennél nagyobb trópusi tó nem létezik a bolygón. A víztömeg három országban terül el, és mintegy 47 millió embert lát el, ökológiai és gazdasági jelentősége megkérdőjelezhetetlen. Az elmúlt időszakban azonban aggasztó folyamat kezdődött: a tó elkezdett bezöldülni – írja az IFLScience.
A jelenségért a cianobaktériumok elszaporodása felelős, ennek hátterében pedig az eutrofizáció áll.
A víztömegben túl sok a tápanyag, aminek következtében bizonyos organizmusok veszélyesen elszaporodnak.
A Viktória-tó esetében a káros jelenségért az ember felelős: a régióból több mint egy évszázada áramlanak be az ipari és mezőgazdasági szennyezők, a szennyvíz, valamint a biomassza égetésével keletkező hamurészecskék. A problémához az éghajlatváltozás is hozzájárul, ugyanis a megemelkedett hőmérséklet kedvez a cianobaktériumoknak, az intenzívebbé váló esőzések pedig több tápanyagot juttatnak be a tóba.
A mikroorganizmusok virágzása rontja a vízminőséget, ami nemcsak az élővilágra, hanem az emberekre is veszélyt jelenthet. A Michigani Egyetem és a Bowling Green Állami Egyetem szakemberei nemrégiben egy tanulmányban arra jutottak, hogy a tó Winam-öböl nevű térségében a Microcystis nembe tartozó cianobaktériumok mikrocisztin nevű toxint termelnek.
Ez a májkárosító anyag a vadállatokat, a haszonállatokat és az embereket, különösen a legyengült immunrendszerű személyeket egyaránt fenyegetheti. A méreg szintje az öbölben több esetben meghaladta a WHO által meghatározott határértéket.
A cianobaktériumok az anyag termelése mellett az oxigénszintet is csökkentik, elszaporodásuk ráadásul a halállományt károsítva komoly gazdasági kiesést okoz a halászatra támaszkodó közösségeknél. Az adatok azt mutatják, hogy az ember által okozott eutrofizáció jelentős változásokat okozott a táplálékhálózatban a Mwanza-öbölben, és immár ez a halpusztulás egyik legfőbb oka.
A tó egyes részein a helyzet még súlyosabb. Bizonyos területek már annyira oxigénhiányosak, hogy nem alkalmasak az élet fenntartására, így halálzónák alakulnak ki.
A szakértők úgy gondolják, hogy a védekezés érdekében fontos feltárni, hogy pontosan mely cianobaktériumok állnak a virágzások hátterében. Emellett a megelőzésre kellene helyezni a hangsúlyt, a mezőgazdasági és vízkezelési gyakorlatokon például szükséges lenne javítani.
The post Szép lassan bezöldül a világ egyik legnagyobb tava first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu