Gondolom, örültél, hogy K-val kezdődik a neved, mert így a hősöd elnevezése – (K) – a művelt olvasó számára széles asszociációs mezőt tud nyitni, már, ha ismeri A pert Josef K.-val és A kastélyt már csak K.-val…
Inkább probléma volt, nemigen akartam, hogy az olvasónak Kafka ugorjon be. Túl van használva, nem szeretem az ilyen szájbarágós utalásokat. Mégis maradtam ennél; már leírtam a (K)-t, amikor mindez átfutott rajtam. Nem töprengtem órákig, csak pár pillanatig.
A 2019-es Cé cé cé pé címében miért nem nagybetűk szerepelnek: Cé Cé Cé Pé? Hisz a volt Szovjetunió teljes nevének, ami a Szojuz Szovjetszkih Szocialisztyicseszkih Reszpubliknak, azaz a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének a rövidítésére, az CCCP-re utalnak, a cirill betűket magyarosan ejtve.
Mert a kiejtést írom le, és, ugye, nem nagybetűvel ejtünk ki. Középtájt van egy – talán tűrhetően vicces – jelenet, abból kiderül, mi miért van úgy, ahogy.
A regények – mindhárom a Kalligramnál jelent meg – a legújabbnak a fülszövege szerint „kiegészítik egymást”. A Vörösmarty művére utaló TündérVölgy még egyes szám első személyben íródott, a Cé cé cé pé már egyes szám harmadikban, és az új is abban. Miért váltottál?
Tegyük hozzá, hogy a 2009-es Ezer és 3 is egyes szám első személyű – és ez akkor rosszul sült el. A férfi-nő relációkról szól, durván belemegy a dolgok tárgyalásába…
Minden kötetedet átjárja az európai kultúra mély és érezhetően érzéki gyönyört okozó ismerete. A legújabb borítóján is ott szerepel Hermész, a mottók egyike Ludwig Tiecktől van, akiről alig páran tudnak. És ne feledkezzünk meg a H. Ö. L. D. E. R. L. I. N. című 1998-as kötetedről! Mintha a német kultúrában különösen otthonos lennél, holott a német ma már holt nyelv.
Amikor gimnazista lettem, még nem volt az angol egyeduralkodó, a német is világnyelvnek számított. Különösen a mi térségünkben – és a családunkban – élt ennek mély tradíciója.
Hölderlin mindezzel együtt érezhetően nagy élményed, ahogy az ókori görög irodalom, görög kultúra is. Egyáltalán, a műveltség láthatóan fontos számodra. Szerinted mire jó?
The post Kukorelly Endre: Aki Homéroszra legyint, mert nem lesz tőle olcsóbb a kenyér, mindent félreért. Olcsóbb lesz! first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu