Monitoringkutakat fúrnak és megkezdik a vezetékes ivóvíz kiépítését Csemeztanyán, ahol több ezer száj- és körömfájás miatt leölt marhát földeltek el

Thumbnail for 6444348

Eredményesnek minősítette a védekezést a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón kedden Mosonmagyaróváron.

Új kitörés nem történt, a vírust sikerült keretek között tartani

– jelentette ki.

A tárcavezető elmondta, hogy a betegséggel érintett négy telep közül kettő mentesítése megtörtént, jelenleg zajlanak a fertőtlenítési munkálatok. A másik két telepen kedden megkezdődnek a mentesítési, felszámolási folyamatok, amelyek reményei szerint a hétvégére befejeződnek.

Elmondta, hogy 749 telepen hatvanezer vérvizsgálatot végeztek, melyek mindegyike negatív volt a betegségre. A miniszter kiemelte, járványügyi nyomozás zajlik annak érdekében, hogy kiderítsék, hogyan került Magyarországra a vírus.

Az operatív törzs ülésén döntés született arról, hogy meg kell kezdeni Csemeztanyán a monitoringkutak fúrását, és gyorsított eljárásban elkezdeni a vezetékes ivóvíz kiépítését. A monitoringkutakra azért van szükség, hogy „mindenkit meg tudjunk nyugtatni, hogy semmilyen környezeti kár, semmilyen környezeti károsodás nem érheti az ott élőket, illetve a természetet” – fogalmazott.

Amint megírtuk, a rendőrség hétfőn nyomozást indított a közösségi médiában vasárnap megjelent, száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos videók készítésének körülményeiről. A felkavaró videók a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán készültek, ahol elföldeltek több ezer száj- és körömfájás miatt leölt marhát. Az egyik felvételen folyadék bugyog föl a talajból a felszínre, és ott szétfolyik. Az Agrárminisztérium akkor azt közölte: több napra lesz szükség mire a szóban forgó gödör véglegesen lezárhatóvá válik, az elföldelést követően ugyanis a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár – az előbbi a talajból feltörve távozik, az utóbbit pedig a rétegek közé tett felszívó anyagok, például több mázsa szalma kötik meg. A mentesítés során az állattetemek felülete folyamatosan fertőtlenítésre került, de nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadék és gázok egy részét is a felszínre hozhatják.

A tetemek elföldelése sok helyiben aggodalmat keltett, ugyanis a környéken nincs vezetékes víz, a vizet kútból nyerik.

Nagy István elmondta: mindenki érdeke, hogy a fertőzött telepeken az állattenyésztés minél hamarabb újra induljon a mentesítést és a fertőtlenítést követően. Ennek érdekében az állam átvállalja a telepeken dolgozók bérét, amihez a bérgarancia alapot veszik igénybe, továbbá egy évre hiteltörlesztési moratóriumot vezetnek be, ami a tőke mellett a kamatokat is érinti. A telepek mentesítése teljes állami kártalanítás mellett zajlik azért, hogy senkinek ne legyen érdeke eltitkolni a betegséget, mondta.

Nagy kitért arra is, hogy minden állattartónak a legfontosabb kötelessége, hogy megelőzzék a vírus terjedését. Ennek érdekében minimálisra kell csökkenteni a személyi mozgásokat, be kell tartani a fertőtlenítési szabályokat, és szigorúan tilos eszközöket egyik telepről a másikra vinni. Épp ezért döntött arról az operatív törzs, hogy az érintett körzetekben

a telepeknek önálló állatorvosa kell legyen.

A miniszter óva intett az utazó körmöző és birkanyíró brigádok alkalmazásától a jelenlegi helyzetben, mert az is potenciális fertőzési forrás lehet.

Az operatív törzs ülésén döntés született arról is, hogy elhalasztják a szombatra tervezett Gerecse túrát, mert a túra a veszélyeztetett területek szélénél halad.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a dunakiliti és darnózseli fertőzött telepeken lévő állatokat továbbra is Bábolnán, az ATEV telepén földelik el. Amint megírtuk, a miniszter választókerületéhez tartozó Jánossomorján tüntettek az oda tervezett dögtemető ellen.

Gál Kristóf, az Országos-Rendőr-főkapitányság szóvivője arról beszélt, hogy az Ausztria által lezárt kishatárok és a nyitva lévőkön bevezetett intézkedések miatt hosszú várakozás alakult ki a forgalomban. Arra kérte az útnak indulókat, tájékozódjanak a police.hu oldalon az aktuálisan nyitva és zárva tartó határátkelőkről Ausztria és Szlovákia felé.

The post Monitoringkutakat fúrnak és megkezdik a vezetékes ivóvíz kiépítését Csemeztanyán, ahol több ezer száj- és körömfájás miatt leölt marhát földeltek el first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest