Ahogy az év első két hónapjában, úgy márciusban is jelentős szerepet kaptak a fővárosi lakáspiacon a befektetési célú vásárlók, akik főként a belső kerületekben található lakóingatlanok iránt érdeklődtek – derül ki az ingatlan.com márciusi felméréséből. A hirdetési portál azt nézte meg, hogy az érdeklődők befektetésnek vagy saját célra vásárolnak lakást.
Befektetői szempontból izgalmas területté vált Budapest, annak ellenére, hogy a kiadási szempontból népszerű társasházi lakások bérbeadásból várható hozamai nem kiemelkedően magasak. A használt téglaépítésű lakások esetében 4,3 százalék, a panellakásoknál pedig 4,6 százalék a bruttó bevételarányos hozamszint, ami nem tartalmazza az amortizációt és az adókötelezettségeket
– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Hozzátette, hogy a kiadó lakások kínálata is közel négyéves csúcson van: jelenleg országszerte több mint 17.700 lakásból válogathatnak a bérlők, utoljára ilyen sok lakás 2021 őszén szerepelt a kínálatban. Ez azért érdekes, mert az idei első negyedéves befektetői aktivitás még tovább növelheti a kínálatot, ami további versenyhelyzetet teremt a kiadói oldalon. Ez pedig tovább csökkentheti a befektetők bérbeadásból származó megtérülési mutatóit.
Ugyanakkor a szakember szerint támaszt adhat a befektetési célú vásárlásoknak a részvény- és pénzpiacokon az elmúlt napokban látott zuhanás. A viszonylag alacsony hozamok ellenére az ingatlanok menekülőutat jelenthetnek megtakarítási, befektetési szempontból, mivel a megvásárolt lakások felértékelődése is hozzájárul az ingatlanokkal elérhető hozamszinthez. Ez hosszabb távon a téglaépítésű házban lévő ingatlanokra és a panellakásokra egyaránt igaz.
A befektetési célú lakásvásárlók aktivitása a növekvő verseny miatt fékezheti az albérletárak emelkedését a jövőben, ami jó hír lehet a kiadó lakást keresők számára
– tette hozzá Balogh László.
Az ingatlan.com eredményeit ismertetve Balogh László azt is elmondta: az eladó fővárosi lakóingatlanok iránt érdeklődők több mint 20 százaléka befektetési szándékkal lépett ki a piacra. Ők az V., a VI. és a VII. kerület piacán voltak a legnagyobb arányban, ezekben a városrészekben ugyanis a kereslet 36–53 százalékát adták a befektetési célú vevőjelöltek. Ez nem meglepő, mert ezek a kerületek a budapesti átlagárhoz képest drágábbak, de jól kiadható ingatlanokkal rendelkeznek.
Az is kiderült, hogy a befektetők 70 százaléka a kisebb lakások iránt érdeklődik, nevezetesen egy- vagy kétszobás lakást kerestek. Az egyszobás stúdiólakások ezen belül 24 százalékos, a nappali plusz egy hálószobás ingatlanok pedig 46 százalékos részesedéssel rendelkeztek.
Miből vásárolnának saját lakást a vevők?
A saját célú vásárlók adják az érdeklődések nagyobb részét és a 47 százalékuk hitelfelvétellel számol. Ez az arány jóval meghaladja a befektetőkre jellemző mutatót, utóbbiaknak a 24 százaléka finanszírozná részben hitelből a lakásvásárlást.
Kilenc olyan kerület van (a III., a IV., a VIII., a X., a XV., a XVIII., a XX., a XXI., a XXII.), ahol a saját célú vásárlók többsége hitelből fedezné a vételárat. A felsorolt városrészekben 54–75 százalékos arányt képviselnek a hitelben is gondolkodók. Az ingatlan.com szakembere elmondta, hogy a budapesti lakásdrágulás tempója miatt a vevők egy része a fővároson kívül keresi a következő otthonát, ami érezhetően élénkítette már 2025-ben is az agglomerációs települések keresletét.
The post Fékezheti az albérletárakat a befektetők között kialakult verseny first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu