Bár nem oda foglaltak, a tavaly novemberi budapesti EU-csúcs idején mégis Tiborcz István szállodájában szállt meg a finn delegáció, ahol egyetlen éjszakáért több mint 1 millió forintot fizettek, tudta meg a Direkt36, miután kérésükre a finn Helsingin Sanomat nevű újság benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal árult el részleteket a finn delegáció foglalásáról.
A tavaly november 7-8-i budapesti EU-csúcson több mint negyven ország delegációja érkezett a magyar fővárosba. A magyar EU-elnökség összesen öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek: ezek közé tartozott a Budapest belvárosában fekvő Dorothea Hotel is, amely Orbán Viktor miniszterelnök vejének érdekeltségébe tartozik. Petteri Orpo finn miniszterelnök és delegációja eredetileg nem itt, hanem a Ritz-Carlton Budapestben (amely január óta az Al Habtoor Palace Budapest nevet viseli) szállt volna meg, de a magyar szervezők közölték, hogy a szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt, ezért Dorotheába irányították őket, értesült a Direkt36 egy neve elhallgatását kérő finn forrásból.
Orpo miniszterelnök a hét tanácsadójával együtt így Tiborcz szállodájában kötött ki, ahol a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba, akkori árfolyamon számolva 1,1 millió forintba került. Ebbe az összegbe beletartoztak a miniszterelnök biztonságára fordított költségek is, amelynek a részletei titkosak.
A Dorotheát birtokló BDPST Group adatvédelmi szabályokra hivatkozva azt írta a lapnak, a vendégekről nem árulhatnak el információkat.
A finn kormány elárulta azt is, hogy számlákat nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki, melynek többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. A Jet Travel dgyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött. Ez a gyakorlatban azt jelentette, ha a minisztériumoknak, vagy az alájuk tartozó állami vállalatoknak segítségre volt szüksége a külföldi utak szervezésében, akkor ezt az öt céget versenyeztette egymással, a kiválasztott cég pedig repülőjegy és szálloda foglalással, vízumügyintézéssel, konferencia regisztrációval kapcsolatos ügyekben segítette a kormányzati szerveket.
Tiborcz nem csupán a külföldi vezető elszállásolásával segíti a kormány munkáját: a DÁP-felhasználók arcképes beazonosítását is egy hozzá kötődő vállalat végzi:
The post Direkt36: a magyar kormány javaslatára Tiborcz szállodájába irányították az EU-csúcsra érkező finn delegációt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu