Április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük a magyar költészet napját, így a ma épp százhúsz éve született költő életművéről ilyenkor a szokásosnál jóval több szó esik.
Így igaz ez a szimpla életrajzi adataira is, így sokan zarándokolhatnak el a ferencvárosi Gát utcába, ahol három épület is fontos szerepet játszott a költő életében: a 3. számú ház a szülőhelye (itt ma emlékhelyet találunk) volt, a 8. szám alatti épület egy két szoba-konyhás lakása a következő években legalább négyszer adott otthont a családnak, a ma már újépítésű társasházzal helyettesített 21. pedig egy meghatározó esemény tanúja volt: itt éltek, mikor apja, Áron 1908 júliusában elhagyta a családot, a három testvér, illetve anyjuk pedig magára maradt.
Kevesen tudják, de József Attila nem csak Ferencváros különböző részein, de Terézvárosban is élt, hiszen a Makón töltött gimnáziumi évek, valamint a szegedi egyetemi évek alatt rendszeresen eltöltött néhány hetet gyámja, Makai Ödön Lovag utca 3. alatti lakásában.
Az épület kapuja mellett erre ma egy 1958. december 7-én felavatott tábla is emlékeztet, rajta a következő – hibás – felirattal:
E HÁZBAN LAKOTT 1920-1926-IG
JÓZSEF ATTILA
A NAGY PROLETÁRKÖLTŐ.
A Nagy Izsó és Benedict Gyula tervei szerint 1908-1909-ben megszületett bérház homlokzatát az elmúlt évtizedekben nem érte túl sok szeretet, eredeti kapuját pedig a második világháború után valamikor le is cserélték. Ezt az állapotot örökítette meg 1984-ben Makovecz Benjamin:

A helyzet mostanra valamicskét azért változott, hiszen visszatért az eredeti kapu (másolata), a falba vésett kábelek, illetve a vakolathiányok azonban továbbra is szomorú látványt nyújtanak:
The post Még mindig proletárköltőként emlékezik József Attilára egy pesti emléktábla first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu