Csaba László akadémikus is elfogadta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának állásfoglalását, amelyben arra figyelmeztettek, hogy Orbán Viktor március 15-i beszéde után többen kivonulhatnak, ha a kormányfő elmegy az ünnepi közgyűlésre. Freund Tamás MTA-elnök szerint ez megosztotta az akadémiai közösséget, a közgazdász ugyanakkor a Hírklikknek azt mondta: a nyilvánosság az utolsó eszközük érzékeltetni, hogy mekkora a baj.
Baj pedig nem a mi megszólalásunkkal van. […] Ez egy egyértelmű történet. Nem arról van ugyanis szó, hogy egy közszereplő hirtelen felnéz a papírjából és mond valamit, hogy meggondolatlanul kicsúszik valami a száján. Ilyen mindenkivel előfordulhat.
Itt azonban nem meggondolatlanságról volt szó, hiszen már 2010-ben elindult a kultúrharc azok ellen, akik nem értenek egyet Orbán Viktorral.
Állásfoglalásukról azt mondta: 75-ből hatan nem értettek egyet azzal, hogy a kormányfő túllépett egy határt. Csaba László szerint a kultúrharc új szakaszába lépett, amelynek része Döbrentei Kornél, Takaró Mihály, Vészabó Noémi idei kitüntetése is.
Úgy becsüli: az MTA tagjainak egyharmada abszolút híve Orbánnak, egyharmad óvakodik minden állásfoglalástól, a harmadik harmad úgy véli, már nem maradhat csendben.
Szerinte állásfoglalásuk előzményeihez tartozik az is, hogy az akadémia vezetése – a tagságot meg sem kérdezve – küldte ki a meghívót Orbánnak ünnepi közgyűlésükre. A maga részéről abban bízik, hogy megszólalásukkal érzékelhetővé vált:
az ország gondolkodói jelentős bajnak érzik a stílust és a tartalmat is.
Az esetleges retorziókról úgy vélte: a kormány már nem nagyon tud bármit elvenni, az akadémiai tagság zöme pedig nincs kiszolgáltatva az állami megrendeléseknek, kinevezéseknek.
The post Akadémikus vita: Csaba László az Orbán-beszédről first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu