Erős, G3-as geomágneses vihar érte el bolygónkat, világszerte számos országban sarki fényt idézve elő – számolt be róla a Live Science. A jelenséget egy ritka, kettős napkitörés okozta, amelyet múlt hétvégén produkált csillagunk.
A két kitörés úgynevezett koronakidobódásokat, vagyis plazmából és töltött részecskékből álló felhőket indított a Föld felé, amelyek közül legalább az egyik Április 15-én el is találta bolygónkat. Ennek eredményeként április 16-án este többek között Svédországban, Finnországban és az Egyesült Államokban is sarki fény tűnt fel az égen. Amint az Időkép írja, ez alól nem volt kivétel Szlovákia, Románia és Magyarország sem, bár nálunk elég halványan lehetett látni. Hazánkban este 9 és 11 óra között volt a leglátványosabb.
Elképzelhető, hogy a sarki fény a következő este is felragyoghat országunkban, bár erre a tőlünk északabbra fekvő országokban jóval nagyobb az esély.
A napkitörések által a világűrbe lövellt töltött részecskék úgynevezett geomágneses viharokat képesek okozni, ha elérik a Föld mágneses mezejét. Amikor ezek a részecskék behatolnak felső légkörbe is, összeütköznek az ott található oxigén- és nitrogénrészecskékkel, amelyek ennek hatására különböző színű fényt bocsátanak ki. Így jön létre a sarki fény.
Az idei évben még sok hasonló esetre számíthatunk, a Nap jelenleg ugyanis 11 éves ciklusának legaktívabb időszakában van, sőt az észlelési valószínűség a következő években lesz csak a legnagyobb. 2024-ben több mint 20 alkalommal vált megfigyelhetővé a sarki fény országunkból.
The post Ritka kettős napkitörés keltett erős geomágneses vihart a Földön first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu