Egy szovjetellenes játékprogram terjedése miatt aggódott negyven éve az állambiztonság

Thumbnail for 6472545

A nyolcvanas évek derekára hirtelen elárasztották Magyarországot a tévékre köthető számítógépek: a Commodore 64-eken túl az igazán szerencsések egy-egy ZX Spectrumhoz is hozzájutottak, az ezekre kiadott játékok pedig szédületes sebességgel terjedtek a fiatalok között.

Ez a hirtelen változás természetesen az állambiztonsági szolgálatoknak is szemet szúrt, főleg, hogy a különböző klubokban sokszor érdekes programok tűntek fel.

Ezek egyikét mutatja be az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának szerdai posztjában bemutatott, 1985. április 23-án kelt jelentés.

Eszerint

Lakossági bejelentés alapján jutott a szerv tudomására, hogy a szombathelyi művelődési és ifjúsági központ mikroszámítógép-klubjában a gyerekek egy Commodore-64 típusú számítógép és egy – saját tulajdonban lévő – mágneslemez segítségével szovjetellenes tartalmú játékprogramot használnak. Ennek lényege, hogy a Szovjetunió rakétatámadást indít az USA ellen, ezért meg kell semmisíteni a szovjet célpontokat, például Moszkvát, Leningrádot, Minszket, Szaratovot stb.
A klubvezető elmondta, hogy a játék a megyében nagyon elterjedt, a gyerekek egymás lemezéről veszik fel maguknak. Úgy tudja, hogy az eredetit egy Kőszegen tanuló amerikai diák hozta be Magyarországra.

A dokumentum szerint a játék felbukkanásáról a BM III/III Csoportfőnökségét is tájékoztatták, sőt, intézkednek, hogy a klubokat működtető intézmények vezetői

ne engedélyezzék ilyen programok lejátszását és sokszorosítását.

Az anyagban egyértelműen az 1984-ben megjelent, az amerikai Access Software által 1984-ben fejlesztett Raid Over Moscow-ról esik szó, aminek középpontjában egy amerikai űrhajós áll. Ennek a játékos bújik a bőrébe, feladata pedig az, hogy meghiúsítson három, Észak-Amerikában tervezett szovjet nukleáris támadást, majd elpusztítsa a moszkvai Kremlben lévő atomlétesítményt.

A Raid Over Moscow egyékbént Finnországban is zűrt okozott: az ország parlamentjében napirendre került a kérdés, miszerint szabad-e azt egyáltalán árusítani az országban. A hosszúra nyúló vitában végül zöld utat adtak a programnak, ami rövidesen a legnagyobb példányszámban eladott játék lett.

Wikimedia Commons A játék dobozának borítója, illetve kezdőképernyője.

A programot a keletnémet titkosszolgálat, a Stasi mellett a nyugatnémet vezetés is figyelte, sőt, utóbbi 1985-ben indexre is tette, hiszen úgy gondolták, hogy az a tizenéveseknél fizikai feszültséghez, dühhöz, agresszivitáshoz, zaklatott állapothoz, koncentrációs nehézséghez, illetve fejfájáshoz vezethet. A tiltást Németország újraegyesítésekor nem oldották fel, így az huszonöt év után, 2010-ben automatikusan szűnt meg.

The post Egy szovjetellenes játékprogram terjedése miatt aggódott negyven éve az állambiztonság first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest