Panaszt nyújtott be hétfőn az Európai Bizottságnak a Magyar Hang kiadója és egy másik, a névtelenségét egyelőre megőrző médiavállalat a kormánypárti médiumok tiltott állami támogatására hivatkozva.
A Magyar Hang közleménye szerint a panaszosokat egy brüsszeli és londoni székhelyű, uniós versenyjogra szakosodott ügyvédi iroda, az Euclid Law képviseli. Az általuk feltár bizonyítékok és összegyűjtött adatok szerintük kétséget kizáróan azt mutatják, hogy a magyarországi médiatérképet súlyosan torzította az állami reklámbevételek elosztása. A panaszt alátámasztó gazdasági és adatelemzést Kai-Uwe Kühn professzor, a Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának korábbi vezető közgazdásza végezte, a munkát egy kutatócsoport támogatta.
A kormányközeli médiumokat 2015 óta több mint 1,1 milliárd euróval támogatták. Az egyenlő versenyfeltételeket úgy elferdítették, hogy a piac már nem tud megfelelően működni – olvasható az erről szóló közleményben, amely a beadványra és az azt kísérő közgazdasági elemzésre hivatkozik.
A lap azt állítja, hogy a kormányhoz kötődő, veszteséges cégeket mesterségesen támogatják a nyereséges, kormányfüggetlen cégek kárára. A magyar kormány a reklámpénzek elosztását ráadásul „egyfajta jutalomként” adta azon tulajdonosok számára, akik megvásároltak bizonyos médiumokat, amelyek aztán kormánypártiak lettek. A folyamat miatt szerintük nemcsak a médiapiac sérült, hanem az állampolgárok tájékoztatása is.
Az állami támogatások ellenőrzése – mint írták – az Európai Unió működéséről szóló szerződés szerint az Európai Bizottság feladata. A tagállamok csak akkor adhatnak állami támogatást, ha azt előzetesen bejelentették, és azt a Bizottság jóváhagyta.
Ha az állami hirdetéseket nem átlátható és nem pártatlan módon osztják szét, az torzítja a piacot és sértheti az egyenlő bánásmódhoz való jogot. Abban az esetben, ha egy tagállam olyan támogatást nyújt, amiről a Bizottság nem tud, illetve arra nem adott engedélyt, akkor az lehet a következmény, hogy a folyósított összeget a vállalkozásnak vissza kell utalnia a költségvetésbe – írták.
Mint felidézték, a nagy múltú magyar légitársaság, a Malév csődjéhez is egy ilyen eset vezetett. 2012 januárjában egy panasz nyomán az Európai Bizottság ugyanis megállapította, hogy a magyar állam nyocvannyolc milliárd forint tiltott állami támogatást nyújtott a nemzeti légitársaságnak. Ezt az összeget a cégnek vissza kellett volna fizetnie, csakhogy erre nem volt pénzük.
A Magyar Hang közleménye megjegyezte, hogy 2023 októberében a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) egy hasonló ügyben egyszer már bejelentést tettek a Mediaworks kapcsán gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt, ám a GVH ezt tavaly márciusban elutasította.
The post Panaszt tett az Európai Bizottságnál két magyar médiacég a reklámnak álcázott állami támogatások miatt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu