Az egy napon belüli gyors hőingadozások erősebben növelik a halálozás mértékét, mint maguk a szélsőséges hőmérsékleti értékek. Nem ez azonban az egyetlen terület, amire kihatással vannak a hőmérsékletingadozások: a Spanyolországot és Portugáliát jelenleg érintő áramszünetet is a levegő gyors hőmérséklet-változása és az ebből eredő hálózati instabilitás idézhette elő, ez pedig a rendszer összetettsége miatt káoszhoz vezetett – írja a Másfélfok.
Az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, miként változik a szervezetünket és elektromos hálózatainkat próbára tevő hőmérsékleti változások gyakorisága, és mire számíthatunk a következő években. A szakértők szerint az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt a napon belüli hőmérséklet-ingadozások gyakorisága. Különösen március–áprilisban, illetve szeptember–októberben figyelhető meg, hogy a reggeli órákban akár 5-7 Celsius-fokos melegedés is bekövetkezhet három órán belül.
A jelen (2005–2024) és múltbéli (1971–1990) adatokat összevetve az látszik, hogy a legnagyobb növekedés áprilisban figyelhető meg, nem véletlenül nevezzük ezt a legváltozékonyabb hónapnak.
A kutatók szerint amennyiben az üvegházhatású gázok jelenlegi kibocsátási trendje 2050-ig folytatódik, annak idehaza is komoly hatásai lesznek. Ilyen például, hogy a tavaszi gyors melegedések száma, főként az ország északi részén megugrik. A jövőben ez a nagyobb változás szűkebb területre koncentrálódik: elsősorban a Dunakanyar–Budapest–Tisza-tó térségére, ahol a sűrűn lakott övezetek és a turizmus együttese miatt fokozott stresszterhelésre számíthatunk. Ősszel kisebbek lehetnek a változások, a gyors lehűlések pedig a jövőben inkább a főváros térségében és az Alföldön várhatóak.
Mit fogunk ebből érezni?
Ezek a változások az életünkre is közvetlen hatással lesznek. A mezőgazdaság számára megterhelő lehet, mivel a növények nehezebben alkalmazkodnak a hirtelen változásokhoz. Ez hosszabb távon visszavetheti a növekedést és a terméshozamot. Vélhetően megviseli majd a frontérzékenyeket is, emellett mentális és fizikai stresszt is okozhat.
A jelentős napon belüli hőingás emellett fokozza a halálozási kockázatot, különösen szív- és légzőszervi betegségek esetén, ami plusz terhet róhat az egészségügyi rendszerre.
A gyors hőmérséklet-ingadozások erősen veszélyeztetik az olyan kritikus infrastruktúrák működését, mint a nagyfeszültségű elektromos hálózatok, mint azt most Spanyolországban és Portugáliában is látni. A változás természetesen az energiarendszert is megterhelheti, hiszen gyorsan változó hűtési vagy fűtési igények jelentkezhetnek. A hatások súlyosabban érintik majd a szegényebb rétegeket és a városi lakosságot, akik egyébként is jobban szenvednek a hőhullámoktól.
The post Ez is hozzájárulhatott a váratlan spanyol és portugál áramszünethez first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu