Új-Fundland partjaitól mintegy 600 kilométerre délkeletre, 3800 méteres mélységben nyugszik a világ leghíresebb roncsa. Az 1912 áprilisában elsüllyedt Titanic maradványait 1985-ben azonosították. A lelőhelyet azóta egyre részletesebben sikerült feltárni, de még rengeteg a megválaszolatlan kérdés a helyszínnel, sőt magával a szerencsétlenséggel kapcsolatban is.
A hírhedt katasztrófa részletei bő száz éve foglalkoztatják nemcsak a szakmai köröket, hanem a laikusokat is, a vizsgálatok számára pedig komoly löketet adhat
a 2022-ben megalkotott, digitális ikertestvérként emlegetett 1:1 méretarányú, 3D-s virtuális modell.
Ennek összeállításához a szakértők több százezer, a lelőhelyről készített nagy felbontású felvételt használtak fel, a kutatók pedig abban bíznak, hogy a hihetetlenül részletgazdag, bárki számára hozzáférhető digitális másolat hozzájárulhat a történések precízebb rekonstruálásához, valamint segíthet megőrizni az egyre pusztuló Titanic képét a jövő generációi számára.
Ezt a példátlan modellt, illetve az adataiból levonható első megállapításokat mutatja be a National Geographic csatorna új, Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmjében mérnökök, történészek és egyéb szakértők segítségével. A film a csatornán április 12-én-én volt látható, május 16-tól azonban a Disney+ streamingplatformon is elérhetővé válik.
Az új dokumentumfilm és a lenyűgöző másolat kapcsán a műsorban megszólaló egyik szakembert, az elismert Titanic-kutatót, Parks Stephensont kérdezhettük videóinterjú keretében.
Mint egy nyomozó
Parks Stephenson amerikai mérnök és haditengerészeti tiszt a Titanic egyik legnevesebb szakértője: az évek során számos projekt keretében vizsgálta a roncsot, több merülést is végrehajtott a lelőhelyen, tanácsadóként pedig olyan alkotók munkáját segítette, mint James Cameron. Ugyan nem régész vagy történész, az elmúlt évtizedekben mégis kivívta a szakma elismerését.
„A Titanic már gyerekkoromban nagy hatással volt rám, 1953-ban láttam az akkori, a hajóról szóló filmdrámát. Ami azonban valójában fenntartja az érdeklődésem, az a rejtélyek iránti rajongásom, márpedig a Titanic nem más, mint végtelen rejtélyek sorozata. Minden egyes kérdés, amelyet megválaszolunk vele kapcsolatban, újabb talányokat szül. Még a legutóbbi expedíciók, a legfrissebb adatok is csak mintha fokozták volna a rejtvényt” – nyilatkozza a 24.hu-nak.
A kutató elmondása szerint a Titanicot nagyjából úgy vizsgálja,
mint egy bűnügyet, a katasztrófához pedig úgy viszonyul, akár egy nyomozó a gyilkossághoz.
„Sokszor megkapom a kérdést, hogy meghatódok-e, amikor megpillantom a roncsot, a válasz viszont egyértelmű nem. Adatgyűjtés céljával vagyok ott, a szemem a részleteket keresi, miközben instruálom a pilótát a maradványok körüli navigálás során” – emeli ki lapunknak.
The post Félreismerhettük a Titanic tragédiáját first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu