Több mint 900 bronzkori leletet, köztük ékszereket és fegyvereket találtak a Somló hegyen fém keresők segítségével. A kutatók szerint a tárgyak a késő bronzkorból, illetve a kora vaskorból származnak, Krisztus előtt 1400 és 900 közöttről. Az azonban rejtély, hogy milyen népcsoport készíthette őket, hiszen máig nem világos, hogy ebben a korszakban kik élhettek a mai Magyarország nyugati részén.
A Somló ma leginkább a borvidékeiről ismert, pedig régészeti lelőhelyként is igencsak fontos szerepet tölt be. A szakértők még a 19. században jöttek rá, hogy ez a hegy számos leletet őriz, miután a gazdálkodók véletlenül több ókori tárgyat is előástak – árulta el Sóos Bence, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze a Live Science-nek. Ezért kezdett Sóos Bence kollégái és önkéntesek segítségével átfogó kutatásba a helyszínen, amelynek köszönhetően 2025 áprilisáig több mint 900 leletet hoztak a felszínre.
A szakértők szerint a Somlón felfedezett tárgyak jelentősége hatalmas, hiszen a kései bronzkor és a korai vaskor közötti átmenet idejéről származnak, amely korszakról meglehetősen keveset tudunk. A leletek arról tanúskodnak, hogy az ebben az átmeneti időszakban a Somló környékén élt emberek törzsekbe, vagy klánokba tagolódva élhettek, amelyeket elit harcosok vezettek. Mivel az azóta feltárt sírok meglehetősen monumentálisak, és sok tárgyat őriztek, a kutatók arra gyanakszanak, hogy a hegy egykor ezeknek a magas státuszú, vezető beosztású harcosoknak lehetett a székhelye.
The post Több ezer éves kincseket és fegyvereket találtak a Somlón first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu