Borzalmakról tanúskodnak a maja vérbarlangban talált leletek

Thumbnail for 6497158

Guatemalában egy földalatti barlang mélyén régészek több száz, sérülésnyomokkal ellátott, törött emberi csontra bukkantak. A felfedezés hátborzongató képet fest a maja korszakról: a kutatók szerint ugyanis az itt élő embereket a száraz évszakban áldozták fel, hogy kiengeszteljék a maja esőistent – írja a Live Science.

Az 1990-es évek elején a guatemalai Peténben található Dos Pilas régészeti lelőhely alatt végzett ásatás több mint egy tucat barlangot tárt fel, amelyeket a maják használtak Kr. e. 400 és Kr. u. 250 között. Az egyikben – a Cueva de Sangréban, más néven vérbarlangban – rengeteg emberi csont hevert szétszórva a padlón, amelyek közül sok a halál beállta körüli időpontban keletkezett, traumás sérülések nyomait mutatta.

Az Amerikai Régészeti Társaság éves, április 24-i ülésén tartott előadásában Michele Bleuze, a Los Angeles-i Kaliforniai Állami Egyetem bioarcheológusa részletesen ismertette a csapat által a csontokon végzett elemzést.

Van néhány bizonyíték, amely arra utal, hogy ez egy rituális helyszín volt

– mondta Ellen Fricano, a kaliforniai Western University of Health Sciences igazságügyi antropológusa, aki a csontokat vizsgálta.

Ilyen bizonyíték volt például szerintük, hogy a csontok a felszínen voltak, nem pedig eltemetve, a csontok sérülései pedig rituális feldarabolásra utaltak, nem pedig azonnali temetésre. Néhány koponya bal oldalán, a homlok területén olyan nyomokra bukkantak, amelyek arra utalnak, hogy valaki egy éles eszközzel – valószínűleg baltával – hasította szét a koponyát. Egy gyermek csípőcsontján szintén hasonló vágást találtak. A szakértők szerint mindkét sérülés a halál beállta körüli időben keletkezhetett.

Az emberi maradványok elrendezése is a gyűjtésük rituális jellegére utalt.

A barlang egyik részében a régészek négy egymásra helyezett koponyaboltozatot találtak. A csontokon felfedezett sérülések, a barlangban található emberi maradványok nagy száma, valamint a rituális tárgyak, például az obszidián pengék jelenléte mind-mind arra utal, hogy a Cueva de Sangre egy ősi maja rituális áldozat helyszíne volt.

A vérbarlangba egy apró nyíláson és egy alacsony átjárón keresztül lehet bejutni, ám a Cueva de Sangre ma és a múltban is az év nagy részében víz alatt állt. Így tehát minden bizonnyal csak a száraz évszakban, március és május között volt megközelíthető. A kutatók ezért úgy vélik, ez is azt erősíti, hogy a bemutatott áldozatok az esőistennek szóltak. Az egyik fontos korabeli maja rituális ünnep május 3-án volt, közvetlenül az esőzések kezdete előtt, amikor az emberek barlangokat látogattak, hogy esőért és jó termésért imádkozzanak.

Kapcsolódó
Elégetett emberi maradványokat találtak egy maja piramisban

Emellett több ezer dísztárgyra is rátaláltak.

The post Borzalmakról tanúskodnak a maja vérbarlangban talált leletek first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest