Nagy István szerint a házikerti termelésnek elismerésre méltó szerepe van az élelmiszer-biztonság és az egészséges, magas minőségű élelmiszerek megtermelésében és a bioélelmiszerek fogyasztásának elterjedésében is. Magyarországon egyre többen választják a kiskerti termesztést, ezzel törekedve arra, hogy a vásárlás helyett vagy mellett saját maguk termeljenek gyümölcsöket, zöldségeket, vagy akár fűszernövényeket – idézi az Agrárminisztérium közleményét a magro.hu.
“Büszkék vagyunk arra az országos jelentőségű, értékteremtő tevékenységre, amit több százezer kerttulajdonos végez. Támogatjuk, hogy minden talpalatnyi föld újra értelmet kapjon” – tette hozzá.
Új pályázatok jönnek
A kertek művelését lehetővé tevő szaktudás és kemény munka megbecsülést és odafigyelést érdemel. Ezt a munkát ismerte el és segítette a kormányzat azzal, hogy a kisárutermelők számára közvetlen értékesítést tett lehetővé 2010-ben. Ezen túlmenően a rövid ellátási lánc segít abban, hogy a helyben előállított minőségi, magyar termékekből származó haszon helyben maradjon.
Az agrártárca 2020-ban egy felhívást hirdetett meg, amely során vidéki térségekben működő önkormányzatok, helyi nemzetiségi önkormányzatok és nonprofit szervezetek nyújthattak be támogatási kérelmet piacok és vásárterek létrehozására, illetve fejlesztésére – emlékeztetett Nagy István.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a rövid ellátási láncok fejlesztésének, valamint kialakításának támogatására idén új pályázat jelent meg 1,6 milliárd forint keretösszeggel, a támogatási kérelmek benyújtására pedig május 14-étől lesz lehetőség.
Nagy István kitért arra is, hogy a KAP Stratégiai terv tavaszi módosításával jött létre a “Vidéki infrastruktúra fejlesztés zártkerti területeken” törekvés, ami elsősorban az elhanyagolt földek újbóli hasznosítását és jobb megközelíthetőségét segítheti elő. Ezeknek a területeknek a rendszeres művelése ugyanis hozzájárul a helyi mezőgazdasági termelés újraélesztéséhez, valamint az ahhoz kapcsolódó életforma fenntartásához.
A vidék újrafelfedezésével újjáélednek a tanyák is, amelyeket – mint a háztáji gazdálkodás egyik fontos helyszínét – a szakminisztérium is értéknek tekinti, ezért elkötelezetten támogatja fennmaradásukat és fejlődésüket. Ezzel összhangban jelenik meg hamarosan a “Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon” című felhívás. Erre olyan magánszemélyek pályázhatnak, akiknek a bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye a támogatási kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban folyamatosan a fejlesztéssel érintett tanyán van – ismertette a miniszter.
The post A zártkertekre és a tanyákra céloz a kormány, új pályázatok érkeznek first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu