Veszélyes trend terjed a férfiak körében TikTokon

Thumbnail for 6509991

Az elmúlt hetekben rengeteg olyan videó jelent meg a közösségi médiában, amelyen férfiak trimmeléssel vagy borotválással távolítják el, vagy vágják rövidebbre szempilláikat. A trend azon az elképzelésen alapul, hogy a rövid szempillák férfiasabbak. A Science Alert arra kereste a választ, van-e biológiai alapja a szempillák nemek közötti különbségének, illetve hogy rejt-e egészségügyi kockázatot a szempillák visszavágása.

A legtöbb melegvérű állat rendelkezik szempillával. Ezek már a méhben, körülbelül héthetes korban elkezdenek fejlődni, hathónapos korra pedig teljesen kifejlődnek. Egy átlagos felnőttnek 100-150 szempillája van a felső szemhéján, amelyek két vagy három sorban nőnek. Az alsó szemhéjon feleennyi szempilla található meg.

A szálak hossza általában a szem szélességének körülbelül egyharmada: ez az alsó esetén 6–8 millimétert, míg felül 8–12 millimétert jelent.

A szempillák sűrűségét, hosszát, göndörségét és vastagságát a genetika határozza meg, arra viszont nincs bizonyíték, hogy ezek az anatómiai különbségek összefüggésben állnának az ember nemével. Az a megállapítás tehát, hogy a férfiaknak alapvetően rövid szempilláik vannak, nem a biológián alapul, sokkal inkább kulturális beidegződésnek tekinthető.

Betegségeket kockáztatnak

A szempillák alapvető funkciója, hogy védőréteget képezzen a por, a törmelék, a rovarok, a baktériumok és a vegyszerek (például hajlakk és dezodorok) ellen, megakadályozva, hogy azok a szembe kerüljenek. Aerodinamikai szempontból különböző kutatások szerint a közepes hosszúságú szempillák (8 mm) a legideálisabbak a szem felszínének kiszáradásának megakadályozására.

A trend azért is veszélyes, mert amennyiben az ember éles pengét visz a szeme közelébe, elég egy apró megcsúszás, pislogás, és megsérülhet a szemhéja vagy a szaruhártyája.

Emellett fontos kiemelni azt, hogy minden, ami a szem közelébe kerül, annak nagyon tisztának kell lennie. Ha viszont a penge nem steril, a baktériumok szemhéjgyulladást vagy kötőhártya-gyulladást okozhatnak.

Azok kedvéért, akik netán illuminált állapotban váltak a videós trend áldozatává, érdemes megjegyezni, hogy a szempillák természetesen visszanőnek: átlagosan növekedésük napi 0,12 milliméter, vagyis havonta 3,6 milliméter. Így tehát akár három-négy hónap is eltelhet, mire a szempillák visszanyerik a szokásos hosszukat.

Kapcsolódó
Evakuált iskolák, égő laptopok: újabb veszélyes TikTok-kihívás terjed

A Chromebook challenge videók miatt már több súlyos baleset és iskolai evakuálás is történt.

The post Veszélyes trend terjed a férfiak körében TikTokon first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest