Ferencz Orsolya: Elon Musk dominanciája az űriparban egészségtelen

Thumbnail for 6514122

Elon Musk állam az államban, nagyobb infrastruktúrával rendelkezik, mint egyes közép- és nagyhatalmak” – osztotta meg aggodalmát, Ferencz Orsolya, hozzátéve, hogy szerinte nem lehet kisajátítani az űrt.

A Della vendége a NASA álláspontját osztja, mely szerint nem a Musk által erőltetett Mars-expedíció az első számú feladat az űrkutatás számára, hanem a Hold adta lehetőségek feltérképezése. Úgy látja, az űrkutatásban, űriparban pontosabban kell meghatározni a magánbefektetők és az államok viszonyrendszerét.

Elon Musk munkásságának ilyetén értékelése egy kormányzati szereplő részéről azért érdekes, mert a magyar kormány istápolásával felépített, tőzsdén forgó 4iG közben együttműködésről tárgyal az amerikai üzletember-innovátorral. A miniszteri biztos kérdésünkre talányos választ adott arra, hogy milyen pályát futhat be a 4iG. Szerinte a volumenében mérhető nemzetközi szerződések, a megrendelések, a sorozatgyártásra, nélkülözhetetlen elemek legyártására való képesség minősít, ezt tekinti űripari tevékenységnek. „Teljesítmény, ennyit tudok mondani”.

Az Egyesült Államok más összefüggésben is előkerült a beszélgetésben. Amellett, hogy Musk elhíresült bürokráciacsökkentő programját a diszruptív jelzővel illette, az USA klímapolitikájáról is sarkos véleményt fogalmazott meg:

Szomorúan nézem, hogy a Trump adminisztráció egy része úgy gondolja, bagatellizálni lehet a klímaváltozást.

Ferencz Orsolya elmondta, hogy komolyan tart attól, már túlcsúszunk azon a ponton, ahol ezek a folyamatok visszafordíthatatlanok. Felhívtuk a figyelmét, hogy ezzel az álláspontjával nemcsak Donald Trump politikájával helyezkedik szembe, hanem a magyar kormány iparpolitikájával is, a választ a műsorban lehet meghallgatni.

Az adásban beszéltünk arról is, mi lehet a nemzetgazdasági haszna a magyar űrprogramnak, mennyi pénzt költöttek a misszióra a magyar költségvetésből, és mi lesz a HUNOR-program sorsa.

Beszélgetésünk apropóját természetesen a leghamarabb június 8-ára időzített űrmisszió adta, melynek egy magyar űrhajós, Kapu Tibor is tagja, aki második magyarként utazhat az űrbe, ahol 14 napot fog tölteni a Nemzetközi Űrállomáson, percre lebontott napirend szerint, kutatási kísérletek végrehajtása céljából. A felkészülésről, illetve a misszió végrehajtásáról is sok érdekes részletet árult el a műsorban vendégünk.

The post Ferencz Orsolya: Elon Musk dominanciája az űriparban egészségtelen first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest