Egy inváziós kagylófaj hatékonyan csökkentheti a Balatonba került szerves szennyeződések mértékét – derül ki a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet közleményéből. Szakértők szerint a közel 15 éve jelen lévő kvagga kagylók száma a parti öv szilárd felületein a 100 ezres egyedszámot is elérheti négyzetméterenként.
A felszíni vizek állapotának megőrzése kiemelten fontos feladat. A Balaton élővilága például különösen érzékeny a növekvő átlaghőmérséklet, gyakoribbá váló szélsőséges időjárás, a part növekvő beépítettsége és a nyári idegenforgalom okozta stresszel szemben. Ebben segíthetnek a kvagga kagylók, amelyek biomasszája 8 és 80 tonna között mozog a Balatonon, vízállástól függően. A kutatók megmérték, hogy egy egyed nagyjából 2 dl vizet képes átszűrni óránként.
Így a balatoni állomány a számadatokból következtetve a parti öv vízmennyiségét 3 naponta átszűri, mely alapján feltételezhető a kvagga kagyló hatékony víztisztító képessége.
A Balaton egészét tekintve a mért szerves szennyezők tér- és időbeli eloszlása nem különbözött jelentősen az elmúlt évtizedekben mértektől, és koncentrációjuk nem közelítette meg az élőlényekre veszélyes határértékeket. Ugyanakkor jelezték, hogy a diffúzan és tartósan az üledékben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és a szezonálisan változó mennyiségben mérhető gyógyszerhatóanyagok (nem szteroidtípusú gyulladásgátlók, NSAID-ok) jelenléte felhívja a figyelmet az élővilágot érő lehetséges krónikus és akut hatásokra.
A kutatók laboratóriumi vizsgálatai szerint a kvagga kagylók 10 nap alatt a Balaton vizében lévő PAH-ok akár 85–100 százalékát képesek eltávolítani, valamint a gyógyszermaradványokat is gyorsan és hatékonyan szűrik ki a szennyezett vízből. A HUN-REN kutatói szerint az eredményekből arra lehet következtetni, hogy a Balaton parti övében tömegesen előforduló szűrőszervezetek hatékonyan csökkenthetik a szennyezéseket.
The post Inváziós faj tisztíthatja meg a Balaton vízét first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu