Az Európai Bizottság közzétette a tavaszi gazdasági előrejelzését az egész EU-ra és minden tagállamra nézve. Európai szinten idén továbbra is szerény ütemben növekszik az uniós gazdaság, 2026-ban pedig a növekedés várhatóan felgyorsul, a fokozott világpolitikai bizonytalanság és a kereskedelmi feszültségek ellenére.
A Bizottság 2025. tavaszi gazdasági előrejelzése szerint a reál-GDP 2025-ben az EU-ban 1,1%-kal, az euróövezetben pedig 0,9%-kal nő, ami nagyjából a 2024-ben mért ütemnek felel meg. A növekedés 2026-ban az EU-ban várhatóan 1,5%-ra, az euróövezetben pedig 1,4%-ra gyorsul – olvasható a portál szemléjében.
Ami Magyarországot illeti, az Európai Bizottság úgy fogalmaz:
a gazdasági fellendülés nehézségekkel néz szembe.
A reál-GDP 0,5%-kal nőtt 2024-ben, amit a jelentős béremelések és a stabil fogyasztás is segített. Ezzel szemben a beruházások csökkentek a bizonytalan üzleti környezet és a közberuházások csökkentése miatt. Az export továbbra is lassú maradt a gép- és járműexport gyenge teljesítménye miatt. A prognózis szerint a GDP növekedése várhatóan 0,8% lesz 2025-ben és 2,5% 2026-ban.
Az értékelés szerint várhatóan továbbra is a magánfogyasztás marad a növekedés elsődleges forrása, amelyet a személyijövedelemadó-mentességek és -kedvezmények támogatnak. A beruházások – különösen a vállalatok beruházásai – korlátozottak lesznek 2025-ben, de 2026-ban új erőre kapnak, ha a globális kereskedelmi bizonytalanságok enyhülnek és a kormány által támogatott építkezések fellendülnek.
A kockázatok között van a visszafogott külső kereslet, ami különösen fontos Magyarország kereskedelmi kitettsége és a globális ellátási láncba való mély integrációja miatt a kulcsfontosságú ágazatokban. Ugyancsak teher az inflációs nyomás, amelyet a magas béremelések és egyéb, a kormány által finanszírozott politikai intézkedések súlyosbítottak. A nominálbérek növekedése várhatóan 2025-ben és 2026-ban is magas marad, amit a 2025-ös további 9%-os minimálbér-emelés, a szűk munkaerőpiac és a közszféra béremelései eredményeznek.
A harmonizált fogyasztói árindexek (HICP) alapján számított infláció átlagosan 3,7% volt 2024-ben, az energia- és élelmiszerárak nélküli HICP-infláció elérte az 5,9%-ot. A belföldi kereslet és az emelkedő élelmiszerárak várhatóan magas szinten tartják az inflációt 2025-ben is.
A költségvetési hiány a GDP 6,7%-áról (2023) 4,9%-ra (2024) csökkent, főként az energiatámogatásokra fordított alacsonyabb kiadások és a közberuházások elhalasztása miatt. 2025-ben a hiány várhatóan tovább csökken 4,6%-ra.
A jövedelemadókból származó bevételek jelentősen csökkenni fognak az anyák személyijövedelemadó-mentességének tervezett bevezetése és a családi adókedvezmény emelése miatt, ami összesen a GDP-becslések szerint 0,6%-át teszi ki.
A GDP-arányos adósság 2024-ben nőtt, részben a forint gyengülése és a budapesti repülőtér felvásárlása miatt. A várakozások szerint 2025-ben tovább emelkedik a GDP 74,5%-ára, mivel az előző évben felhalmozódott nagy összegű készpénzes kamatfizetések esedékessé válnak.
Összességében elmondható, hogy a magyar adatok uniós összevetésben a mezőny utolsó harmadába helyezik a magyar gazdaságot.
The post Lesújtó üzenet Nagy Mártonéknak az Európai Bizottságtól first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu