Közleményt adott ki az elsősorban emberi jogokkal foglalkozó Európa Tanács parlamenti közgyűlésének monitoring bizottsága, a PACE. Ez a bizottság felelős azért, hogy az Európa Tanács tagországai betartják-e a kötelezettségeiket, amelyeket az Európa Tanácshoz csatlakozáskor vállaltak.
A Magyarország monitorozásáért felelős két raportőr, az észt liberális Eerik-Niiles Kross és a görög szocialista George Papandreou megvizsgálták az átláthatóságinak nevezett törvénytervezetet és azt írták:
A mostani tervezet szerint ez a törvény lehetetlenné tenné a civil szervezetek és a független média működését, sőt, a létezését is. Igazságtalan és aránytalan támadás ez a magyar állampolgárok egyesülési szabadsághoz való joga ellen. Ha a törvényt elfogadják, az sérti Magyarország nemzetközi kötelezettségeit, amelyeket az emberi jogokkal és alapvető szabadságjogokkal kapcsolatban vállalt.
– írják.
A kormánynak a közlemény szerint hatalmat adna arra, hogy korlátozza a médiát, ráadásul mindezt rosszul meghatározott és homályos alapokon. Az amerikai törvényekkel szemben a PACE szerint nem áll meg az összehasonlítás.
A bizottság felszólítja a magyar parlamentet, hogy függesszék fel a tervezet tárgyalását és működjenek együtt a Velencei Bizottsággal a vizsgálatában.
Magyarország egyébként jelenleg egyike a tíz olyan Európa Tanács-tagországok, amellyel szemben teljes monitorozás van érvényben.
The post Az Európa Tanács monitoring bizottsága felszólította a magyar kormányt, hogy függesszék fel az átláthatósági törvény tárgyalását first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu