A jogállam és az alapvető jogok a lengyel soros elnökség prioritásai, ezért szeretném nyomatékosítani, amit ebben a házban egy hónapja mondtam. A jogállam minden tagállam és intézmény közös feladata. A jövő hétre tervezett ülés a magyar jogállamiság és a hetes cikkes eljárás kapcsolatáról remek lehetőség lesz a magyar helyzet megvitatására.
– mondta Adam Szlapka, Lengyelország uniós minisztere az Európai Tanács nevében azon az európai parlamenti vitán, amelyet hirtelen hívtak össze, hogy Brüsszelben is vitázzanak az átláthatóságinak nevezett törvénytervezetről. A vitáról csak a mai napon, a rövid plenáris ülés kezdete után szavaztak, és már itt is bekiabálások voltak. Végül nagyjából üres terem előtt tartották meg.
A bizottság nevében a nemrég Budapesten is járt Michael McGrath igazságügyi biztos szólalt fel, aki kiemelte, hogy az alapvető jogok az EU alapját jelentik. A demokrácia esszenciája az, hogy az állampolgárok szabadon elmondhatják a véleményüket, részt vehetnek a közügyekben és megválaszthatják a saját képviselőiket. Ezt csak olyan környezetben lehet megtenni, ahol az információhoz stabilan és több forrásból lehet hozzáférni, és vitázni lehet. Ennek az alapja szerinte a sajtószabadság.
Az átláthatóságinak nevezett törvénnyel kapcsolatban azt mondta, hogy a transzparencia fontos eleme a közéletnek, de nem lehet arra felhasználni, hogy a kifejezést és a képviseleti jogot korlátozzák. McGrath elmondta, hogy korábban volt hasonló ügy a civil társadalommal szemben, amelynek a végén az Európai Bíróság elítélte a magyar törvényt, a kormány pedig vissza is vonta azt. Felhozta a szuverenitásvédelmi törvényt is, amely a bizottság szerint több uniós szabályt is megsért, ezért per is indult az Európai Bíróságon.
Konkrétan az átláthatósági törvény kapcsán pedig elmondta, hogy követni kell a törvény alakulását a magyar parlamentben, de több problémás része is van, és ezeket teljes figyelemmel követik, nem haboznak majd lépéseket tenni. A Pride betiltására is kitért, ahol elmondta, hogy több szempontból is vizsgálják a törvényt, mert nem csak a gyülekezési szabadságot sérti, de a mesterséges intelligencia és az adatvédelem kérdésében is problémás.
Az Európai Néppárt képviseletében a tiszás Tarr Zoltán beszélt, aki elmondta, hogy nem akartak a mai ülésen is az Orbán-rezsimről beszélni. Szerinte egyre többen állnak a Tisza mellé, a magyar kormány pedig érzi a vesztét és tétet emel
Egy bukásra ítélt rezsim kapaszkodik a hatalomba.
– mondta el. Szerinte a törvénytervezet próbálja elvonni a figyelmet a megélhetési problémákról, a magyar honfitársak elárulásáról. A tervezet célja Tarr szerint a kritikus hangok elhallgattatása, ami ha sikerül, veszélyt jelent a választás tisztaságára. Arra kérte a bizottságot, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket, nem elég az elítélő szó, mert Orbán ebből él.
A szocialistáktól a DK-s Molnár Csaba beszélt, aki elmondta, hogy a magyar kormány szerint nem az a probléma, hogy szétlopják az országot, hanem hogy ezt az újság megírja.
Az most a kérdés, hogy tényleg létezik-e az Európai Unió. Ha ezt most meg lehet tenni egy tagállamban, akkor bármit meg lehet tenni az uniós tagállamokkal. Azt kérem önöktől, hogy mutassuk meg együtt, az EU létezik és megvédi az állampolgárait.
– mondta Molnár.
A patriótáktól a fideszes Dömötör Csaba szólalt fel, aki annak örült, hogy lehet az átláthatóságról vitatkozni ebben a házban, mert szerinte eddig ezt nem lehetett. Dömötör ezután a USAID-ről kezdett beszélni. Szerinte ami létrejött ennek nyomán, annak semmi köze a civil társadalomhoz, mert az alulról szervezkedik, miközben ezt a civil társadalmat ez a nagykoalíció és a nyílt társadalom finanszírozza.
Mennyire alulról jövő az a civil szervezet, amely napokig sem tud az amerikai demokrata párt pénze nélkül működni.
– mondta el Dömötör.
A Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna megvédte a magyar kormányt. Azt hozta fel példának, hogy Romániában szerinte törvénytelenné nyilvánítottak egy választást, kiakadtak, amikor Elon Musk az AfD-t támogatta, de ha egy ország meg akarja valósítani a transzparenciát a globalistákkal szemben, akkor felháborodnak a képviselők.
The post “Egy bukásra ítélt rezsim kapaszkodik a hatalomba” – Az Európai Parlamentben vitáztak az átláthatóságinak nevezett törvényről first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu